Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ať se školáci učí brzy na „plný plyn“!

Potřebujeme co nejdříve otevřít školy. Na tom se asi všichni shodneme. Musíme začít první a druhou třídou ZŠ, pak přidat třídy, kde se letos děti chystají na přijímací zkoušky. Tedy hlavně devítky a pětky.

Ještě před tím nebo hned potom závěrečné ročníky středních škol a učilišť, tedy maturanty a ty kteří budou skládat odborné zkoušky. Pro ně je třeba také skutečně obratem zveřejnit podmínky, za kterých budou probíhat maturity a závěrečné zkoušky včetně praktické části.

A pak je třeba otevřít v nějakém co nejrychlejším tempu zbytek školství. Přičemž by bylo jistě správné přihlížet i k přání mnoha rodičů, aby bylo otevření prvního stupně pokud možno co nejkompaktnější. Samozřejmě je zde otázka vysokých škol, která je palčivá a vážná, ale na straně druhé je specifičtější a nyní ji ponechám stranou.

Nicméně na tomto harmonogramu také panuje vcelku jasná shoda.

Co je ale předmětem dohadů, to jsou především podmínky, za jakých budou školy otevírány.

Připomenu několik klíčových bodů a podle mého chyb, které se staly.

Po konci první vlny sice mnozí (včetně mne a školského výboru sněmovny) naléhali na ministerstvo školství, aby byly připraveny velmi důkladné plány pro vlnu druhou a aby bylo urychleně dotaženo technické zajištění případné distanční výuky, ale skutečně dosažený pokrok byl minimální.

Během léta nebyly školy vybaveny dostatečně účinnými ochrannými pomůckami. Nebyla vypracována a se školami prodiskutována metodika jejich používání.

Nejvyšší místa školského systému se nechala ukolébat, ještě na konci srpna nás ministr ujišťoval, že nás čeká normální školní rok. A to přes jednoznačná varování odborníků, že tomu tak nebude.

Ani na začátku výuky nebyly do škol dodány ochranné pomůcky. Zcela se rezignovalo na testování studentů a žáků, učitelek, učitelů i nepedagogických pracovníků školství. Nebyly včas připraveny metodiky pro distanční výuku doplněné o problémy z jara a hlavně poučené z těchto problémů. Když už metodiky připravené byly, tak na řadu věcí nedokázaly odpovědět.

Školy pak byly zavřeny v době, kdy prudce rostl počet nakažených mezi učitelkami a učiteli i mezi dalšími pracovníky ve školství a situace se stala neudržitelnou.

To jsou vážné chyby z minulosti. Už se staly a odpovědnost nesou konkrétní lidé. Teď ale není ta nejlepší chvíle se v ní hrabat. Na to bude ještě dost času. Nyní totiž musíme především společně přemýšlet, jak děti a studenty dostat do škol co nejdříve a jak napravit alespoň část škod, které se staly.

K postupu otevírání: Velmi silně vnímám připomínky z praxe, že aby mělo smysl rozeběhnout výuku, bylo by třeba, aby se vyučovalo alespoň měsíc před Vánoci.

Osobně bych navrhla otevřít první a druhou třídu. Toto otevírání pak rozložit do několika dnů a podle doporučení hygieniků ho propojit s testováním. Jistě a opakovaně u učitelů a školních zaměstnanců, případně u dětí a studentů tam, kde to má podle odborníků smysl. Potřebujeme najít způsob, jak zajistit, abychom neotevřeli třídy a nemuseli je pak obratem jednu po druhé dávat celé do karantény. Nevím, nakolik bychom byli schopni takovou akci zajistit, ale pokud Slováci dokázali pomocí testů ze slin za víkend to, co se jim povedlo při plošném testování, měli bychom být schopni uskutečnit nepoměrně menší akci tak, abychom mohli otevřít první a druhé třídy.

A pak lze pokračovat podle onoho výše shrnutého scénáře priorit.

Otázkou pak je, zda takový postup začít hned nebo ve chvíli, kdy počty nakažených za den poklesnou pod nějakou hodnotu, kterou určí ministerstvo zdravotnictví. To není otázka pro odborníky na školství, ale pro epidemiology.

V dalším kroku musíme přemýšlet, jak zachránit tento rok a jak si poradit s dosavadními výpadky. Osobně bych asi hlasovala pro prodloužení roku o jeden týden v červenci a o zahájení dalšího školního roku o jeden týden dříve v srpnu. To by bylo celkem 14 dnů navíc. Není to moc, ale učitelům by to umožnilo udržet výuku po celý červen a po skutečně celé září – oba tyto měsíce bývají „rozbité“ různými akcemi. A k tomu ještě jeden pro mnohé rodiče asi nesympatický krok, letos by nemělo být tolerováno to, co se jinak děje dosti běžně, totiž „braní“ dětí ze školy o týden nebo 14 dnů dříve či naopak „dávání“ dětí do školy o něco později a cestování na dovolenou mimo oficiální prázdniny.

Vím, že to není zrovna populární návrh, ale vzdělání dětí je snad důležitější než užít si Chorvatsko v trochu klidnější podobě mimo hlavní sezónu. Určitě je ale třeba takové kroky probrat s veřejností vlídně a s jasným vysvětlením, proč je to nutné. Což platí obecně. Heslo koronakrize by mělo být: Vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat!

Určitě by také bylo vhodné přehodnotit rozložení prázdnin a volných dnů příští rok na jaře a poněkud je omezit, sjednotit volna a udělat celý zbytek školního roku „kompaktnější“ tak, aby měli učitelé více času na soustavnou práci místo „krocení dravé zvěře“ po návratu z prodloužených víkendů.

Myslím, že nějaký podobný plán by měl na ministerstvu co nejdříve vzniknout, měl by být projednán s učiteli a odborníky a samozřejmě podroben i veřejné diskusi, tedy poskytnut k vyjádření rodičům. A to všechno by se mělo uskutečnit opravdu rychle. Popravdě – měli jsme s tím začít ihned, jak jsme byli nuceni školy uzavřít. Každý další den, který promarníme čekáním na zázrak, je dnem, o který obíráme naše děti. Což je, řekněme to jasně, hanebné. Nejvíce za to v budoucnu zaplatí děti, které to dnes nemohou nijak ovlivnit.

Autor: Kateřina Valachová | pondělí 9.11.2020 8:09 | karma článku: 16,86 | přečteno: 9569x
  • Další články autora

Kateřina Valachová

Škola v obci, na vesnici ? Prý už ne

Marie Terezie i T. G. Masaryk věděli, proč mají být školy ve všech obcích. tedy i v těch malých, ve vesnicích. Z existence školních budov z oněch období těžíme dodnes. Paradoxně. Bez nich by zůstala polovina žáků na ulici.

15.4.2024 v 16:36 | Karma: 33,29 | Přečteno: 2977x | Diskuse| Společnost

Kateřina Valachová

Atentát na poctivé financování škol. Už zase

V březnu 2017 jsem s podporou mnoha sdružení a organizaci (seznam je na konci blogu) prosadila reformu financování škol (regionálního školství).

25.11.2023 v 8:00 | Karma: 30,23 | Přečteno: 15230x | Diskuse| Společnost

Kateřina Valachová

Stávka za děti, ne za učitele

Řada učitelek a učitelů i ředitelů a ředitelek mi píše, proč jdou do stávky. Podělím se však s Vámi o dopis, který jeden z ředitelů poslal rodičům. Je mi sympatický způsob komunikace s rodiči a to, že nám jde o společnou věc.

15.11.2023 v 15:57 | Karma: 13,68 | Přečteno: 18262x | Diskuse

Kateřina Valachová

Strašná neúcta v Den laskavosti

Jsme svědky vášnivých debat k přesčasové práci lékařů v nemocnicích. Lékaři přitom chtějí mít jen šanci se vyspat a být normálně bdělí, když operují pacienty. Kdo by byl proti?

13.11.2023 v 17:35 | Karma: 19,15 | Přečteno: 18662x | Diskuse| Společnost

Kateřina Valachová

Velikonoce s nosníkem, plným bříškem a ChatGPT

Moji milí přátelé. Když jsem přemýšlela, co tentokrát napsat na můj Facebook k Velikonocím, napadlo mne, že budu moderní a půjdu s dobou. Co vygenerovat přání k Velikonocům na ChatGPT?

7.4.2023 v 16:30 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2482x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rusové ostřelovali Charkov, střely zasáhly obytné domy a zranily šest lidí

24. dubna 2024  8:33,  aktualizováno  9:08

Sledujeme online Rusko útočilo střelami S-300 na Charkov. Poničené jsou čtyři obytné budovy, oznámil starosta...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval nožem

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 7:53

Policisté zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se...

V březnu by ze Sněmovny vypadla TOP 09. Vyhrává ANO, posilují malé strany

24. dubna 2024  6:22,  aktualizováno  6:32

Podle nejnovějšího volebního modelu Median by se v březnu do Sněmovny dostalo pět stran a hnutí. V...

Balík pomoci pro Ukrajinu či Izrael schválil Senát USA. Zbývá už jen Bidenův podpis

24. dubna 2024  6:24

Americký Senát schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 139
  • Celková karma 33,29
  • Průměrná čtenost 4453x
Právnička, bývalá politička, nyní Za sklem. Za sklem je organizace, která pomáhá lidem s poruchami autistického spektra, aby mohli žít, pracovat a vzdělávat se v běžném prostředí.

Seznam rubrik