Už žádné dětské dluhy!

8. 04. 2019 8:00:28
S řadou kolegů z různých stran zastoupených v Poslanecké sněmovně jsem připravila novelu občanského zákoníku, která má jeden cíl - zabránit vzniku nových "dětských" dluhů.

Pamatujte si číslo sněmovního tisku 456 (což celkem utkví v paměti). Předpokládám, že se o něm bude hodně mluvit (kdo si návrh zákona chce prostudovat, může ZDE).

Jenom připomenu, že v této zemi je aktuálně přes 6,5 tisíce dětí a mladistvých, proti kterým je vedena exekuce. Některým je rok, dva. Ano, máte naprostou pravdu. Také jsem přesvědčena, že to je absurdní, také souhlasím, že to nemá nic společného se zdravým rozumem, morálkou a již vůbec ne spravedlností.

K oné novele, kterou jsme připravili, bych ráda řekla několik poznámek.

Za prvé jsem ráda, že dlouhodobá snaha moje a řady dalších lidí, kteří se snaží pohnout s dětskými dluhy, dostává hodně konkrétní obrysy.

Za druhé mne skutečně mimořádně těší, že se mi daří spolu s kolegy nacházet spojence doslova napříč politickým spektrem a že podpora našeho řešení je již teď opravdu velká.

Za třetí chci ujistit všechny znalce občanského práva, že jsme si vědomi s kolegy v Poslanecké sněmovně toho, jak si považují Občanský zákoník jako moderní úpravu, která má jasnou logiku, systém a která má také ambici vydržet této zemí po značnou část 21. století. My to ctíme a snažíme se jít všude, kde to je možné, do minimalistických řešení, která nezasáhnou základní logiku zákona.

Za čtvrté ale také musíme my všichni, kteří jsme díky voličům či vzdělání či přízni osudu na místech, kde se rozhoduje, kde se tvoří zákony, kde se koncentruje moc, pochopit to, co naprostá většina obyvatel naší země cítí jaksi přirozeně a z principu - totiž, že zákony jsou zde pro lidi, ne lidi pro zákony.

Tím chci říci, že musíme upřednostnit prostou věc, aby zákon neumožňoval vznik zjevných nespravedlností. A exekuce vedená proti dvouletému dítěti či patnáctiletému teenagerovi je zjevná nespravedlnost. Na tom se jistě všichni shodneme.

A konečně ještě jedna věc.

Nerada bych, aby si někdo představil, že tato jediná novela vyřeší problém, který se tu v různých podobách rodí mnoho a mnoho let (v podstatě se dá říci, že nějaké to desetiletí). Tato novela zabrání tomu, aby vznikaly nové a nové dětské dluhy, vyřeší alespoň část stávajících. Nic více, ale také nic méně.

Jenže vyřešit nějakým alespoň trochu přijatelným způsobem ty staré, již existující dluhy, to bude ještě spousta práce a bude to znovu vyžadovat velkou politickou vůli. Mluvím teď o desítkách tisíc lidí, kterým již osmnáct bylo a kteří si „dětské dluhy“ (často to nejsou žádné kamínky v botě, ale skutečně velké balvany) táhnou s sebou do života. Na tomto problému pracuji a snad s podporou ministerstva spravedlnosti a například Člověka v tísni (plus mnoha dalších organizací) a také s podporou řady kolegů v parlamentu (z mnoha různých stran) prosadím alespoň to, aby se na tyto dluhy insolvenční zákon díval stejně, jako na zadlužené seniory. Tedy aby umožnil těmto mladým lidem, kteří si z dětství přinesli tyto „dárky“, alespoň jednodušší a rychlejší oddlužení.

Přeji všem krásné jaro. Nejlépe bez dluhů. A pokud ne, pokud to nejde, tak alespoň s výhledem, že tuto zemi vyčistíme od dluhových pastí a nespravedlností a že z ní snad co nejdříve uděláme společně spravedlivější místo.

Autor: Kateřina Valachová | pondělí 8.4.2019 8:00 | karma článku: 8.85 | přečteno: 414x

Další články blogera

Kateřina Valachová

Tentokrát zlepšíme (věřím) exekuce

V nejbližší době začnou poslanci projednávat novelu exekučního řádu. Pro mne je to další krok v plnění balíčku kroků, pro které jsem získala podporu sociální demokracie a které jsme nazvali Druhá šance.

6.11.2019 v 8:08 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 6957 | Diskuse

Kateřina Valachová

Že za opicemi? Jen hloupá snaha urazit učitelky

Rozmáhá se nám tady takový nepěkný nešvar, hloupé tvrzení, že naše školství je jako celek „sto let za opicemi“. Jiní zase mluví o „neustálých hloupých experimentech“. Ani jedno není pravda.

4.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 15.83 | Přečteno: 6261 | Diskuse

Kateřina Valachová

Nechám si patentovat křišťálovou kouli

Obratem si nechám úředně patentovat svoji křišťálovou kouli. Když se před pár lety některé ředitelky mateřských škol přidaly ke kampani za zrušení garance přijetí všech dvouletých dětí do školek, tak jsem říkala: Děláte chybu...!

15.10.2019 v 8:09 | Karma článku: 16.33 | Přečteno: 5482 | Diskuse

Kateřina Valachová

Šikana, rvačky a naše bezmoc

Letos v červnu jsem pořádala kulatý stůl k tématu bezpečnosti ve školách. Připadalo mi, že vláda a stát jako celek přistupují k tomuto problému bez energie, bez snahy opravdu najít řešení. Přitom varujících signálů bylo a je hodně.

8.10.2019 v 8:08 | Karma článku: 17.94 | Přečteno: 3238 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Roman Malach

Dotace až na prvním místě

V úterý byla v Praze přijata společná deklarace šestnácti zemí Evropské unie k chystanému unijnímu rozpočtu na příštích sedm let. Mimo jiné se tyto země brání snížení prostředků v takzvaném kohezním fondu.

12.11.2019 v 14:38 | Karma článku: 16.16 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jindřich Pilc

Digitální diktování

„Chybí plán povinného vypínání analogového (VKV FM) rozhlasu. Analogové vysílání je energeticky neefektivní a místo jednoho analogového kanálu lze vysílat několik digitálních.“

12.11.2019 v 12:25 | Karma článku: 14.13 | Přečteno: 300 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč má týdeník Respekt potřebu šířit konspirační teorie?

Týdeník Respekt jsem dlouhodobě bral jako seriózní médium, které se snažilo ověřovat fakta a ukazovat věci z jiné perspektivy. Bohužel moje zkušenost z minulého a tohoto týdne ukazuje, že se nejspíše něco v tomto médiu změnilo.

12.11.2019 v 12:10 | Karma článku: 26.55 | Přečteno: 1247 | Diskuse

Jana Černochová

Hazard ministryně Schillerové s pravdou

V minulém týdnu jsme byli v Poslanecké sněmovny svědky dosud nevídaného závěru první epizody seriálu s názvem schvalování vládního daňového balíčku.

12.11.2019 v 9:59 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 1024 | Diskuse

Kateřina Konečná

Lula na svobodě, boj pokračuje

V pátek 8. listopadu byl z věznice v městě Curitiba v Brazílii propuštěn bývalý prezident a představitel Strany práce Lula da Silva.

10.11.2019 v 8:08 | Karma článku: 9.38 | Přečteno: 335 | Diskuse
Počet článků 87 Celková karma 14.42 Průměrná čtenost 1502

Nechám za sebe mluvit Wikipedii: Ministryně školství (od června 2015 do června 2017). Vystudovala právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promovala v roce 2001 a získala titul Mgr.). Na téže fakultě získala i doktorát v oboru správní právo, titul Ph.D. jí byl udělen v roce 2007. V letech 2006 až 2014 na Právnické fakultě MU externě vyučovala, konkrétně na Katedře správní vědy a správního práva. Specializovala se na teorii práva a na ústavní a správní právo. Pracovní kariéru začínala v letech 2001 až 2002 jako právnička na Magistrátu města Brna. Později přešla do Kanceláře Veřejného ochránce práv, kde byla v letech 2003 až 2004 vedoucí analytického oddělení a v letech 2004 až 2012 vedoucí právního odboru za ombudsmanů Otakara Motejla a Pavla Varvařovského. Mezi roky 2013 a 2014 působila jako ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu PČR. Deset let (2004–2014) se angažovala jako členka Výboru Rady vlády pro lidská práva. Mluví anglicky a německy. Je vdaná, má dvě dcery Kateřinu a Petru.

Členka ČSSD od roku 2015. Od října 2017 poslankyně PSP ČR.

Najdete na iDNES.cz