Pravičáci! Pozor! Evropou obchází strašidlo druhé šance!

15. 01. 2019 8:00:44
Tak se rychle začněte šikovat, dámy a pánové z pravice. Brusel se nám zase chystá diktovat. Komise si vymyslela „druhou šanci“ pro podnikatele a živnostníky v dluzích. Je třeba se aktivizovat a začít křičet.

U nás se již dva roky hádáme o novele insolvenčního zákona, která by měla umožnit (alespoň podle mne) skutečné oddlužení spotřebitelů. Ale kdo ví, jak to dopadne, protože lobby jsou mocné. Takže se točíme okolo takových věcí, jako povinnost splatit alespoň třicet procent dluhu. Kolik námahy mne stálo přemluvit kolegy, aby podpořili alespoň rychlejší tříletý režim pro seniory a pro invalidní důchodce. Pořád jsem slyšela: Ale to vyvoláte vlnu morálního hazardu!

To je takové pěkné zaříkadlo, ke kterému se vrátím.

Teď bych chtěla strážce pravicových pozic upozornit na návrh Evropské komise a Rady známý pod označením COM(2016) 723. (Vážení kolegové, najdete ji zde.) Zatímco my se dohadujeme o tom, jestli do oddlužení bude moci jako nyní ročně vstoupit sotva dvacet tisíc spotřebitelů (díky pravicovým překážkám) nebo třeba sto tisíc lidí (jak bych to viděla já), tak tady je diskutován předpis, který pro malé podnikatele přináší parametry, které jsou absolutně „jinde“. Původní návrh mimo jiné zahrnuje: oddlužení nejdéle za tři roky, maximální (co nejvyšší) splácení, ale bez hranice pro závěrečné odpuštění dluhu. Pochopitelně jsou zde také stopky pro ty, kdo někoho podvedli, kdo si nadělali dluhy cíleně a podobně. Ale jinak, pro ty, co udělali chyby nebo „naletěli“, se hledá rychlý, a sice bolestivý, ale snesitelný exit z předlužení.

Návrh prochází turbulentními diskusemi. Svoje k tomu říkají národní vlády i Evropský parlament. Konečná pravidla asi nebudou zase tak volná, jako v původním návrhu Evropské komise. Ale důležité je vědět, proč tuto směrnici Evropská unie chystá. Protože všechny studie ukazují, že „přechovávat“ při životě dluhy, které nikdy nemohou být splaceny a jenom drží stovky tisíc (v rámci EU miliony) lidí mimo standardní ekonomiku a tlačí je do šedé zóny, je hospodářský nesmysl. U nás je to ještě akutnější problém. Určitě na světě není mnoho vyspělých zemí, kde se mohla z koruny dluhu zrodit zlodějská pohledávka za dvacet nebo padesát tisíc.

Komise a Rada nemají pravomoc řešit nadnárodně spotřebitelské dluhy, ale návrh směrnice vcelku jasně a naprosto logicky říká, že pravidla pro drobné podnikatele a pravidla pro spotřebitele by neměla být odlišná, neboť jejich dluhy bývají mnohdy propojeny do jednoho těžko rozdělitelného balíku problému. A asi si lze jenom obtížně představit zemi, kde oddlužení pro živnostníky bude o poznání jednodušší než oddlužení pro spotřebitele.

Takže celá tato diskuse kolem našeho insolvenčního zákona a oddlužení spotřebitelů je trochu směšná. Za rok stejně budeme muset do předpisu sahat znovu a konečně vyřešit oddlužení drobných podnikatelů, které zatím naše legislativa pojímá pouze velmi povrchně a skoro nepoužitelně. A s tím budeme muset podle stejných pravidel upravit i spotřebitelská oddlužení.

Jen bych kolegy z pravice upozornila, že řešení navrhované evropskými orgány je hodně podobné tomu, které velmi úspěšně funguje dlouhé roky ve Spojených státech, což jistě není žádná bašta neomarxismu.

A teď k tomu morálnímu hazardu, oblíbenému zaříkávadlu konzervativců téměř všeho ražení. Morální hazard dlužníků může být jenom a pouze takový, jaký je morální hazard věřitelů. Taková ta tvrzení, že si „někdo vypůjčí miliony a pak zbankrotuje“ závisí na tom, zda tomu člověku někdo ty miliony půjčí. Moderní doba vytvořila mechanismy, které bankám a finančním institucím (konec konců i ostatním podnikatelům) umožňují zjišťovat velmi sofistikovaně bonitu klientů. Tak ať tyto mechanismy používají. Pokud věřitelé stlačí svůj morální hazardu dolů, stlačí tím i hazard dlužníků.

Když v minulých letech lidé, které nelze nazvat jinak než podvodníky, půjčovali ve velkém lidem, o kterých věděli nebo o nich předpokládali, že se dostanou do problémů, vycházeli z jedné vědomosti. Že díky našemu zákonodárství budou mít ty lidi „v hrsti“, že je budou po kouskách obírat o všechno, že díky sankčním úrokům a pokutám vyšponují dluh na mnohonásobek původní sumy a že na tom všem královsky vydělají. Přičemž to bude platit i v případě, že bude uhrazen i jen zlomek různými fintami nafouknuté pohledávky.

A co je nejlepší? Že se ještě budou moci tvářit jako „okradení“ věřitelé.

Tak právě tyhle lidi je třeba v insolvenčních řízeních praštit přes prsty, jejich „pohledávky“ ponižovat (což se mi v rámci současné diskuse o insolvenčním zákoně dokonce alespoň částečně podařilo) a dát prostor k tomu, aby naopak co nejvíce zpátky dostali poctiví věřitelé. Protože čím méně vydolují tito „podvodníci s kravatou“, tím více od dlužníka dostanou slušní lidé.

Nepochybuji o tom, že proti evropské směrnici se zvedne vlna křiku. Jasně, na naše poměry to bude i v předpokládané zmírněné verzi revoluce. A občané by měli dobře sledovat, kteří politici ten křik spustí, kteří politici budou tancovat v barvách vymahačů a jim podobných. Bude to hodně poučné. Já se obzvláště těším na to, jak se na oddlužení malých podnikatelů budou tvářit strany, které se snaží vytvořit dojem, že jsou „pro živnostníky“.

Autor: Kateřina Valachová | úterý 15.1.2019 8:00 | karma článku: 17.95 | přečteno: 1316x

Další články blogera

Kateřina Valachová

Tentokrát zlepšíme (věřím) exekuce

V nejbližší době začnou poslanci projednávat novelu exekučního řádu. Pro mne je to další krok v plnění balíčku kroků, pro které jsem získala podporu sociální demokracie a které jsme nazvali Druhá šance.

6.11.2019 v 8:08 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 6957 | Diskuse

Kateřina Valachová

Že za opicemi? Jen hloupá snaha urazit učitelky

Rozmáhá se nám tady takový nepěkný nešvar, hloupé tvrzení, že naše školství je jako celek „sto let za opicemi“. Jiní zase mluví o „neustálých hloupých experimentech“. Ani jedno není pravda.

4.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 15.83 | Přečteno: 6261 | Diskuse

Kateřina Valachová

Nechám si patentovat křišťálovou kouli

Obratem si nechám úředně patentovat svoji křišťálovou kouli. Když se před pár lety některé ředitelky mateřských škol přidaly ke kampani za zrušení garance přijetí všech dvouletých dětí do školek, tak jsem říkala: Děláte chybu...!

15.10.2019 v 8:09 | Karma článku: 16.33 | Přečteno: 5482 | Diskuse

Kateřina Valachová

Šikana, rvačky a naše bezmoc

Letos v červnu jsem pořádala kulatý stůl k tématu bezpečnosti ve školách. Připadalo mi, že vláda a stát jako celek přistupují k tomuto problému bez energie, bez snahy opravdu najít řešení. Přitom varujících signálů bylo a je hodně.

8.10.2019 v 8:08 | Karma článku: 17.94 | Přečteno: 3238 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Roman Malach

Dotace až na prvním místě

V úterý byla v Praze přijata společná deklarace šestnácti zemí Evropské unie k chystanému unijnímu rozpočtu na příštích sedm let. Mimo jiné se tyto země brání snížení prostředků v takzvaném kohezním fondu.

12.11.2019 v 14:38 | Karma článku: 16.16 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jindřich Pilc

Digitální diktování

„Chybí plán povinného vypínání analogového (VKV FM) rozhlasu. Analogové vysílání je energeticky neefektivní a místo jednoho analogového kanálu lze vysílat několik digitálních.“

12.11.2019 v 12:25 | Karma článku: 14.13 | Přečteno: 300 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Proč má týdeník Respekt potřebu šířit konspirační teorie?

Týdeník Respekt jsem dlouhodobě bral jako seriózní médium, které se snažilo ověřovat fakta a ukazovat věci z jiné perspektivy. Bohužel moje zkušenost z minulého a tohoto týdne ukazuje, že se nejspíše něco v tomto médiu změnilo.

12.11.2019 v 12:10 | Karma článku: 26.55 | Přečteno: 1247 | Diskuse

Jana Černochová

Hazard ministryně Schillerové s pravdou

V minulém týdnu jsme byli v Poslanecké sněmovny svědky dosud nevídaného závěru první epizody seriálu s názvem schvalování vládního daňového balíčku.

12.11.2019 v 9:59 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 1024 | Diskuse

Kateřina Konečná

Lula na svobodě, boj pokračuje

V pátek 8. listopadu byl z věznice v městě Curitiba v Brazílii propuštěn bývalý prezident a představitel Strany práce Lula da Silva.

10.11.2019 v 8:08 | Karma článku: 9.38 | Přečteno: 335 | Diskuse
Počet článků 87 Celková karma 14.42 Průměrná čtenost 1502

Nechám za sebe mluvit Wikipedii: Ministryně školství (od června 2015 do června 2017). Vystudovala právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promovala v roce 2001 a získala titul Mgr.). Na téže fakultě získala i doktorát v oboru správní právo, titul Ph.D. jí byl udělen v roce 2007. V letech 2006 až 2014 na Právnické fakultě MU externě vyučovala, konkrétně na Katedře správní vědy a správního práva. Specializovala se na teorii práva a na ústavní a správní právo. Pracovní kariéru začínala v letech 2001 až 2002 jako právnička na Magistrátu města Brna. Později přešla do Kanceláře Veřejného ochránce práv, kde byla v letech 2003 až 2004 vedoucí analytického oddělení a v letech 2004 až 2012 vedoucí právního odboru za ombudsmanů Otakara Motejla a Pavla Varvařovského. Mezi roky 2013 a 2014 působila jako ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu PČR. Deset let (2004–2014) se angažovala jako členka Výboru Rady vlády pro lidská práva. Mluví anglicky a německy. Je vdaná, má dvě dcery Kateřinu a Petru.

Členka ČSSD od roku 2015. Od října 2017 poslankyně PSP ČR.

Najdete na iDNES.cz