Vzdělání: Zlatý poklad republiky. Co na to rozpočet?

7. 11. 2018 7:57:52
Již několik let neslyšíme - zaplať pán bůh - laciné řeči o líných učitelkách, co jsou pořád na prázdninách, mají pohodu a ještě chtějí zvýšit plat. Zvláště ty v mateřských školách, co si vlastně chodí do práce hrát.

Také už neslyšíme o tom, že ve školství je peněž dost a jde jen o to se zbavit těch neschopných a odměňovat jen ty dobré. A bleble, bleble...

Nebo opačně, že kašleme na tarifní platy učitelek, ač jsou nižší než zdravotních sestřiček či policistů.

O financování školství už nešlo dál lhát, jak když tiskne. V jeho financování jsme byli na naprostém chvostu vyspělých zemí. Pak přišly co do objemu peněz rekordní rozpočty. Ve veřejnosti možná vznikl pocit, že nyní je všechno v pořádku. Není. I přes ty mimořádné počty miliardy jsme při srovnání „přes HDP“ (procenta výdajů na školství vůči domácímu produktu) pořád na konci pelotonu vyspělých zemí.

Peněz na vzdělání stále není ve školách dost – pro učitelky, učitele, nepedagogické pracovníky a především pro děti, žáky a studenty.

Poslanecká sněmovna začíná ve výborech projednávat rozpočet 2019. Ten dává poměrně dost na platy, na reformu financování škol i na investice. Ministerstvo financí tentokrát skutečně vzalo vzdělávání jako prioritu hned za zvyšováním důchodů. Ale jako vždy se ďábel skrývá v detailech. Naštěstí na nápravu detailů rozpočtu je ještě chvíli čas.

Teď je důležitá jiná věc. Učitelky i učitelé číhají (a po právu), zda splníme sliby o tom, že se skutečně jejich odměňování přiblíží lékařům – se kterými na začátku 90. let začínali na podobných platech. Jsou ochotni si i rok, dva počkat – ale chtějí vědět, že je „netaháme za nos“. V tomto ohledu je chyba, že nevidí peníze ve výhledu rozpočtu v roce 2020 a 2021. To bychom měli napravit a dát jim záruky, že to tak skutečně bude. Měli bychom to dát najevo již při nynějším schvalování rozpočtu a také při přípravě rozpočtové strategie státu na jaře 2019. To minimálně.

Vzdělání je náš zlatý poklad. Kvalitní vzdělání dětem bude znamenat v budoucnu hospodářský úspěch republiky, připravenost lidí zvládat nové technologie, inovace a postupy, být kreativní a dynamičtí.

Můžeme se na to taky vykašlat. „Lopat a krompáčů“ bude v Evropě taky dost. Možná.

Nicméně pro nás i naše děti samozřejmě upřednostňuji tu první možnost. Ostatně vždy to tak v republice bylo – chytré české hlavičky a zlaté české ručičky.

Slovy ekonoma: Ano, v budoucnu půjde o přidanou hodnotu práce a to, kdo a jak bude připraven.

Z takového strategického pohledu působí debata v malém českém rybníčku a přetahování o pár miliard pro školství poněkud přízemně. Je načase přistoupit ke vzdělávání strategicky. To znamená skončit s bojem o každoroční rozpočet a vědět, že v následujících pěti letech vložíme do naší budoucnosti sto miliard, že víme, na co budou, proč je potřebujeme a co nám to všem přinese.

Takový úhel pohledu žalostně chybí. Země na severu Evropy se baví o vzdělávání jako o armádě a my pomalu zase sklouzáváme k přetahování o ohlodanou kost a to, kdo ji urve – mateřské, základní, střední či vysoké školy, učitelky, školníci, asistenti nebo vychovatelé?

To by byl tragický návrat zpět o několik let a k závisti „nad prázdninami“ pro učitele místo posunu vpřed a k strategickému pohledu na vzdělávání s jasnou vizí naší země za dekádu, za dvě dekády. Nebuďme malí a zbabělí. Mějme k tomu všichni odvahu a odhodlání mít raději armádu vzdělaných. I když to bude stát celkem dost peněz.

Autor: Kateřina Valachová | středa 7.11.2018 7:57 | karma článku: 8.16 | přečteno: 436x

Další články blogera

Kateřina Valachová

Druhá šance pro dlužníky

Probíhá velmi důležitá schůze Poslanecké sněmovny. Důležité jsou samozřejmě všechny, ale tato skutečně hodně. Dojde k finálnímu hlasování o novele insolvenčního zákona.

25.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 12.74 | Přečteno: 418 | Diskuse

Kateřina Valachová

Jak je to skutečně s příplatky za třídnictví

Základním problémem, který brání zvýšení třídnických příplatků učitelům, není to, zda Poslanecká sněmovna zařadí nebo nezařadí na jednání novelu zákoníku práce (která zvýšení obsahuje). Tím problémem je rozpočet školství.

18.10.2018 v 8:09 | Karma článku: 12.50 | Přečteno: 718 | Diskuse

Kateřina Valachová

Volby 2018: Tragédie nebo restart?

Sociální demokracie utrpěla ve volbách 2018 nesporně porážku. Mnozí s radostí říkají krutou porážku. Ztráta více než 1800 mandátů v zastupitelstvech (poloviny) a minimálně osmi mandátů v Senátu je tvrdý úder.

9.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 20.22 | Přečteno: 2744 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Nastolme otázku válečných reparací

Evropská politika se dává do pohybu. Ve Francii vede v preferencích Národní sdružení Marine Le Pen, v Itálii Lega Mattea Salviniho, v Německu AfD.

12.11.2018 v 14:11 | Karma článku: 45.17 | Přečteno: 4309 | Diskuse

Luboš Zálom

Ponechme v přístupu na střední školy svobodu volby

Podle vedení krajů se na střední školy dostává příliš mnoho studentů. Politici tedy chtějí omezit přístup uchazečů na střední školy pomocí centrálně řízených přijímaček. Na střední školy se tak mají dostat jen "chytřejší děti".

12.11.2018 v 13:19 | Karma článku: 13.58 | Přečteno: 298 | Diskuse

Kateřina Konečná

Ticho o občanské válce a utrpení v Jemenu

Ve srovnání s jinými konflikty na Blízkém východě se o občanské válce v Jemenu dozvídáme jen zřídka.

12.11.2018 v 7:31 | Karma článku: 24.91 | Přečteno: 459 | Diskuse

Martin Kolovratník

Sněmovna schválila zrušení karenční doby, udělalo Česko krok zpět?

Karenční doba. Dvě slova, která vyvolávají velké emoce. V Poslanecké sněmovně jsme minulý týden ve třetím čtení schválili návrh z pera našeho koaličního partnera ČSSD, který karenční dobu ruší.

6.11.2018 v 21:50 | Karma článku: 10.25 | Přečteno: 700 | Diskuse
Počet článků 59 Celková karma 15.99 Průměrná čtenost 1406

Nechám za sebe mluvit Wikipedii: Ministryně školství (od června 2015 do června 2017). Vystudovala právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promovala v roce 2001 a získala titul Mgr.). Na téže fakultě získala i doktorát v oboru správní právo, titul Ph.D. jí byl udělen v roce 2007. V letech 2006 až 2014 na Právnické fakultě MU externě vyučovala, konkrétně na Katedře správní vědy a správního práva. Specializovala se na teorii práva a na ústavní a správní právo. Pracovní kariéru začínala v letech 2001 až 2002 jako právnička na Magistrátu města Brna. Později přešla do Kanceláře Veřejného ochránce práv, kde byla v letech 2003 až 2004 vedoucí analytického oddělení a v letech 2004 až 2012 vedoucí právního odboru za ombudsmanů Otakara Motejla a Pavla Varvařovského. Mezi roky 2013 a 2014 působila jako ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu PČR. Deset let (2004–2014) se angažovala jako členka Výboru Rady vlády pro lidská práva. Mluví anglicky a německy. Je vdaná, má dvě dcery Kateřinu a Petru.

Členka ČSSD od roku 2015. Od října 2017 poslankyně PSP ČR.

Najdete na iDNES.cz