Zklamaná alma mater

28. 09. 2017 8:00:55
Nejsou to 4,5 miliardy, které jsem požadovala. Jsou to tři miliardy. A ještě po protestech. Tři miliardy korun pro vysoké školy v rozpočtu pro příští rok „navíc“. Já to považuji za „technologické minimum“.

Ale lepší, než „drátem do oka“.

Akademické protesty končí, bouře je zažehnána. Co je podstatné – ve skutečnosti jsme zaplátovali díru. Trochu jsme se posunuli v řešení problému flikování školských rozpočtů. Nikoliv však zásadně.

Je to podobné, jako s penězi pro ostatní školství. Letos se věci zlepšily, příští rok mělo dojít ke strukturální změně. Proto vláda před časem přijala několikaletý výhled financování českého školství, financování vzdělání českých dětí. Odsouhlasil ho i tehdejší ministr financí. A nehledě na to, že po značných bojích se současným ministrem financí se podařilo jistou změnu opravdu prosadit, tak z toho, co bylo slíbeno, se část neuskuteční. To platí o regionálním školství (od školek po školy střední), to platí i o školství vysokém.

Pořád se nám vrací to stejné. „Školství je naše priorita“ říká i ministr financí. Pak se tak zvláštně podívá a začne: „Ale...“

Bude poučné podívat se, jak se v posledních dejme tomu dvanácti letech především vysoké školství dostalo do situace permanentního podfinancování. Na začátku byl prazvláštní recept na zajištění potřeb vysokých škol: Evropské peníze plus ponechání stejného množství národních financí „na studenta“. Jenže v situaci zmenšujícího se počtu těch studentů. Tehdy na to vysoké školy přistoupily a později hořce litovaly.

Na co se zapomnělo? Zapomnělo se odpovědět na otázku (a to dávno), jaké má vysoké školství být, jaká má být síť veřejných škol, podíl bakalářských a magisterských i doktorských programů, ukazatele vnitřní i vnější kvality vzdělávání... Ale především a zcela se zapomnělo na ohodnocení skutečné pedagogické činnosti akademických pracovníků. Místo toho se učitelé zasypali projekty na evropské peníze nebo vědeckými projekty. Kdo chtěl mít rozumné peníze, musel se „zapojit do projektů“. Pedagogická činnost se „cenila“ až na posledním místě. Čili se necenila prakticky vůbec.

Čert aby ten recepis vzal!

Vztah mezi pedagogem a studentem vždy byl, je a zůstane alfou a omegou vysokého školství jako prostoru pro autonomii svobody ducha a vědění. Proto mají vysoké školy takovou samostatnost, jakou mají. Ne pro svou „soukromou“ svobodu, ale pro zaručení svobod druhých, hlásaní a šíření svobodného slova a vzdělanosti, když tak jiní činit nemohou či nechtějí. Šíření vzdělanosti je ale právě pedagogická činnost. Přesně ta, kterou systém financování odsunul daleko za „projekty“.

Čili společnost dává vysokým školám velký a důležitý úkol, ale financování jsme nastavili tak, že podstatné peníze plynou za úplně něco jiného. Letošní rozpočet alespoň narovnal a vrátil to, co vysokým školám po právu patřilo a narovnání se poctivě promítlo i do rozpočtového výhledu následujících let. To bylo férové. Jak jinak mají vysoké školy určovat a financovat svou strategii studijních programů, rozvoje školy, udržení pedagogů? Rozpočet musí být především předvídatelný. V tříletém plánu zlepšení vzdělávacího systému se myslelo i na vysoké školy i jim měl rozpočet růst především pro rozvoj pedagogické činnosti, zvyšování její kvality, propojování teorie a praxe.

Tři miliardy místo čtyř a půl miliardy pro další rok je krok zpět. Není fatální, není to popření posledního vývoje, ale je to krok zpět oproti původním slibům. Umožní alespoň neplatit doktorandy odměnou nižší než minimální mzda, což je asi největší ostuda. Umožní růst platů. Ale, pane ministře financí, není to dost na systémovou změnu. Nemůžeme zapomínat, že studentky a studenti vysokých škol jsou pořád naše děti, stejně jako ty na základních školách. Vlastně jediný rozdíl je, že mají volební právo a mohou spolu s námi rozhodnout, jaké naše školství bude.

Autor: Kateřina Valachová | čtvrtek 28.9.2017 8:00 | karma článku: 10.88 | přečteno: 413x

Další články blogera

Kateřina Valachová

Atentát na poctivé financování škol. Už zase

V březnu 2017 jsem s podporou mnoha sdružení a organizaci (seznam je na konci blogu) prosadila reformu financování škol (regionálního školství).

25.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 30.14 | Přečteno: 15167 | Diskuse

Kateřina Valachová

Stávka za děti, ne za učitele

Řada učitelek a učitelů i ředitelů a ředitelek mi píše, proč jdou do stávky. Podělím se však s Vámi o dopis, který jeden z ředitelů poslal rodičům. Je mi sympatický způsob komunikace s rodiči a to, že nám jde o společnou věc.

15.11.2023 v 15:57 | Karma článku: 13.68 | Přečteno: 18223 | Diskuse

Kateřina Valachová

Strašná neúcta v Den laskavosti

Jsme svědky vášnivých debat k přesčasové práci lékařů v nemocnicích. Lékaři přitom chtějí mít jen šanci se vyspat a být normálně bdělí, když operují pacienty. Kdo by byl proti?

13.11.2023 v 17:35 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 18621 | Diskuse

Kateřina Valachová

Velikonoce s nosníkem, plným bříškem a ChatGPT

Moji milí přátelé. Když jsem přemýšlela, co tentokrát napsat na můj Facebook k Velikonocím, napadlo mne, že budu moderní a půjdu s dobou. Co vygenerovat přání k Velikonocům na ChatGPT?

7.4.2023 v 16:30 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 2438 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Nejistota ve všem

Shodou okolností jsem se díval na celou debatu Víta Rakušana ve Vyškově, protože jsem byl zvědavý na to, jestli se Ladislav Vrábel dostane k otázce. Dostal a dokonce více než jednou, protože měl doplňující otázky.

28.3.2024 v 15:04 | Karma článku: 39.62 | Přečteno: 1064 | Diskuse

Jan Bartošek

Migrační pakt čeká poslední akt

Evropa se aktuálně plácá po ramenou, tedy spíš její čelní eurounijní představitelé, že v jednání členských států došlo ke shodě na konečné podobě tzv. migračního paktu. Obrazně, ale především mediálně.

28.3.2024 v 6:12 | Karma článku: 9.36 | Přečteno: 329 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Návod na opravu naší ekonomiky

Když jsme před více než třiceti lety prožívali revoluci, přáli jsme si stát se součástí západu. Západní svět pro nás představoval vzor. Něco se ovšem zvrtlo.

27.3.2024 v 16:55 | Karma článku: 43.23 | Přečteno: 3175 | Diskuse

Petr Lachnit

Jarní příroda čistí tělo i duši. Česnek medvědí obzvláště

Vítání jara má nespočet podob pro každého z nás. Osobně nástup teplejších dní slavím sběrem medvědího česneku v tvrdých luzích kolem mé milované řeky Labe.

27.3.2024 v 8:38 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 141 | Diskuse

Daniela Kovářová

Kdo hájí zájmy dětí

Zájem dítěte je nejvyšší metou, kterou si jako zaklínadlo opakují rodiče, rodinní advokáti, opatrovníci i opatrovničtí soudci při každém rozhodování o dětech.

26.3.2024 v 15:00 | Karma článku: 19.25 | Přečteno: 426 | Diskuse
Počet článků 138 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4482

Právnička, bývalá politička, nyní Za sklem. Za sklem je organizace, která pomáhá lidem s poruchami autistického spektra, aby mohli žít, pracovat a vzdělávat se v běžném prostředí.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...