Otevření škol? Ano. Ale musí být podmínky

13. 11. 2020 8:02:20
Jsem ráda, že od 18. listopadu otevřeme alespoň první a druhé třídy základních škol a třeba i předškolní přípravky. Ale podle mnohých odborníků je to opatření odvážné a může mít také své důsledky.

Proto je třeba, aby ho úřady, především ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo vnitra doprovodily příslušnými opatřeními.

Roušky jsou samozřejmost a výzvu k častému větrání mezi odborně "zdatná" opatření skutečně nepočítám.

Právě diskuse o opatřeních provázejících otevírání škol mi nyní chybí.

Co bychom si tedy v takové diskusi měli říci?

Budeme testovat učitele a zaměstnance škol? Jak často? Jakou metodou? Povinně nebo dobrovolně? Že to stát zaplatí, to tedy beru jako samozřejmost.

Budeme testovat děti? A pokud ano, jsme ochotni je podrobit nepříjemným odběrům z nosohltanu? To si, popravdě, neumím představit a vysloveně se i to příčí. Nebo s testováním dětí počkáme na testy ze slin, které by měly být snad již během velmi krátké doby běžně a v dostatečném množství k dispozici? Takto například již déle než měsíc testují školáky v Kanadě a dosahují velmi dobrých výsledků při zamezení šíření viru v dětských kolektivech.

Jak zajistíme soustavnou desinfekci školních prostor? Jsme schopni zajistit pro školy UV lampy, jako to dělají alespoň pokusně ve školkách na Slovensku?

Osobně jsem musela intervenovat opakovaně u různých ministrů zajištění alespoň nějakých ochranných pomůcek pro mateřské školy, které jsme ponechali otevřené po celou dobu. Ještě jednou to zdůrazním – nechali jsme je otevřené. A jak ministerstvo zdravotnictví, tak i ministerstvo školství je pro změnu ponechaly na holičkách, tváří se urputně, že tento problém vlastně vůbec neexistuje. Když se tedy nestaráme o školky, jak se postaráme o školy? Dostanou ještě před obnovením výuky dostatek ochranných pomůcek? Kvalitních? Protože z mých telefonátů a on-line debat s mateřskými školami vyplývá, že od doby, kdy dorazily zásilky z oné mnou dojednané zásoby, nedostaly povětšinou nic (pokud nemají schopné sponzory – těm čest a sláva – nebo se nepostaraly kraje).

Tak jak chceme zásobovat další tisíce tříd?

Takových otázek by bylo možné položit desítky. Co mne trápí, to je, že neslyším kolem toho žádnou diskusi. Je ticho.Na tiskové konferenci se vyhlásí otevření dvou ročníků a... Nic.

Podle dat krajských hygienických stanic jsou regiony, kde je v karanténě i několik desítek procent tříd mateřských škol, protože se v nich objevil virus. No jistě – pokud nemáme systém ochrany prostředí a fungování těchto zařízení, pak jde o velmi zranitelné prostory. Nerada bych se dočkala toho, že sice slavně otevřeme první a druhé třídy, ale za pár dnů jich zase deset nebo dvacet procent pozavíráme do karantény.

Konec konců i rodičům přece musíme dokázat, že pro fungování systému děláme maximum možného.

A na konec pro vysvětlení: Já se zase tak moc nebojím, že by se něco stalo dětem – u nich je průběh nemoci naštěstí v drtivě drtivé většině případů bezpříznakový. Ale to neznamená, že se navzájem nemohou nakazit a že nemohou nemoc přenést dál k rodičům, prarodičům... A pokud si myslíme, že takové nebezpečí nehrozí, pak by o tom měla mít veřejnost skutečně validní informace, za které se postaví konkrétní lidé - politici, odborníci.

Přesněji: Pokud na nějakých informacích stavíme nějaká rozhodnutí, pak veřejnost musí být detailně seznámena právě s těmi informacemi, na jejichž základě byla ta rozhodnutí přijata.

Autor: Kateřina Valachová | pátek 13.11.2020 8:02 | karma článku: 17.11 | přečteno: 12297x

Další články blogera

Kateřina Valachová

Atentát na poctivé financování škol. Už zase

V březnu 2017 jsem s podporou mnoha sdružení a organizaci (seznam je na konci blogu) prosadila reformu financování škol (regionálního školství).

25.11.2023 v 8:00 | Karma článku: 30.14 | Přečteno: 15167 | Diskuse

Kateřina Valachová

Stávka za děti, ne za učitele

Řada učitelek a učitelů i ředitelů a ředitelek mi píše, proč jdou do stávky. Podělím se však s Vámi o dopis, který jeden z ředitelů poslal rodičům. Je mi sympatický způsob komunikace s rodiči a to, že nám jde o společnou věc.

15.11.2023 v 15:57 | Karma článku: 13.68 | Přečteno: 18223 | Diskuse

Kateřina Valachová

Strašná neúcta v Den laskavosti

Jsme svědky vášnivých debat k přesčasové práci lékařů v nemocnicích. Lékaři přitom chtějí mít jen šanci se vyspat a být normálně bdělí, když operují pacienty. Kdo by byl proti?

13.11.2023 v 17:35 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 18621 | Diskuse

Kateřina Valachová

Velikonoce s nosníkem, plným bříškem a ChatGPT

Moji milí přátelé. Když jsem přemýšlela, co tentokrát napsat na můj Facebook k Velikonocím, napadlo mne, že budu moderní a půjdu s dobou. Co vygenerovat přání k Velikonocům na ChatGPT?

7.4.2023 v 16:30 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 2438 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Nejistota ve všem

Shodou okolností jsem se díval na celou debatu Víta Rakušana ve Vyškově, protože jsem byl zvědavý na to, jestli se Ladislav Vrábel dostane k otázce. Dostal a dokonce více než jednou, protože měl doplňující otázky.

28.3.2024 v 15:04 | Karma článku: 38.29 | Přečteno: 934 | Diskuse

Jan Bartošek

Migrační pakt čeká poslední akt

Evropa se aktuálně plácá po ramenou, tedy spíš její čelní eurounijní představitelé, že v jednání členských států došlo ke shodě na konečné podobě tzv. migračního paktu. Obrazně, ale především mediálně.

28.3.2024 v 6:12 | Karma článku: 9.34 | Přečteno: 328 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Návod na opravu naší ekonomiky

Když jsme před více než třiceti lety prožívali revoluci, přáli jsme si stát se součástí západu. Západní svět pro nás představoval vzor. Něco se ovšem zvrtlo.

27.3.2024 v 16:55 | Karma článku: 43.12 | Přečteno: 3138 | Diskuse

Petr Lachnit

Jarní příroda čistí tělo i duši. Česnek medvědí obzvláště

Vítání jara má nespočet podob pro každého z nás. Osobně nástup teplejších dní slavím sběrem medvědího česneku v tvrdých luzích kolem mé milované řeky Labe.

27.3.2024 v 8:38 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 141 | Diskuse

Daniela Kovářová

Kdo hájí zájmy dětí

Zájem dítěte je nejvyšší metou, kterou si jako zaklínadlo opakují rodiče, rodinní advokáti, opatrovníci i opatrovničtí soudci při každém rozhodování o dětech.

26.3.2024 v 15:00 | Karma článku: 19.25 | Přečteno: 425 | Diskuse
Počet článků 138 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4482

Právnička, bývalá politička, nyní Za sklem. Za sklem je organizace, která pomáhá lidem s poruchami autistického spektra, aby mohli žít, pracovat a vzdělávat se v běžném prostředí.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...