Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neválčím se sportem, hraju fair play

15. 06. 2017 10:35:18
V posledních dnech to možná vypadá až tak, že zlá ministryně Valachová chce vyhladovět český sport. Alespoň tak se to může zdát z některých prohlášení předsedů sportovních svazů.

Skutečnost je paradoxně opačná. Ministerstvo dělá vše pro to, aby sport nevyhladověl, respektive, aby svazy v blízké budoucnosti nemusely peníze vracet, což by bylo pro český sport likvidační.

Nehledě na dramatická slova, která občas zaznívají, je situace v podstatě velmi jednoduchá. Pro tento a další roky vzniklo deset neinvestičních dotačních programů. S tím sportovní prostředí souhlasilo. Vzhledem k tomu, že se do nich podařilo sehnat více peněz než v minulosti, zavládlo dokonce nadšení. Avšak pak došlo ke dvěma věcem. Za prvé kontrolní mechanismy, které vytvořilo ministerstvo, zaznamenaly určité podezřelé věci. To se týkalo několika programů. Nařídila jsem mimořádné kontroly a audity. Za druhé a o něco později přišel známý zásah Policie České republiky a zpochybnění řady dotací. Obvykle se v souvislosti s policejní akcí mluvilo o investičních programech, ale policisté si vyžádali dokumentaci také k některým neinvestičním programům. Zmíněné dvě skupiny neinvestičních programů, tedy ty zpochybněné interní kontrolní činností na MŠMT a ty zpochybněné policejním šetřením, se částečně překrývají.

Moje reakce ihned po zásahu policie byla stejná, jakou jsem učinila také o něco dříve při zjištění možných úniků neveřejných informací. Tedy zastavit výplatu peněžních prostředků z těch programů, kde existovala podezření. Především tím byli chráněni samotní sportovci, svazy a jednotlivé organizace. Pokud by se ať již auditem nebo policejním šetřením dodatečně zjistilo, že byly vyplaceny peníze, na které příjemce neměl nárok nebo (ještě hůře) byly přiděleny v souvislosti s trestnou činností, příjemce by je nejen vracel, ale mělo by to další dopady jak na svaz nebo organizaci, tak i na jejich statutární orgány. Samozřejmě ministerstvo nemohlo v takové situaci peníze daňových poplatníků uvolnit.

Vznikla vskutku nepříjemná situace, která byla a je složitá právně i morálně. Nicméně by bylo chybou, kdyby vznikl pocit, že sportovci nedostávají nic. Čtyři z deseti neinvestičních programů běží buď zcela podle plánu, nebo nabraly jenom mírná zpoždění. V těchto čtyřech programech jde o téměř dvě miliardy korun pro sport. Jinde bylo nutné vypsat nové programy. To platí pro případy, které přímo šetří Policie ČR. Prostě nebylo možné poslat peníze podle původních rozhodnutí, protože zde znovu platí – co když se zjistí, že šlo opravdu o kriminální souvislosti a o vážné porušení pravidel? Vznikla by naprosto neřešitelná situace, která by tvrdě dopadla na český sport.

Z programů, ke kterým si policie vyžádala dokumentaci, se nejznámějším stal ten, který má financovat činnost sportovních svazů. Jde v něm o 1,3 miliardy. A zde se míchají dvě věci dohromady. Jedna je „případ Pelta“ a druhá je starší – jde o výsledky kontrol NKÚ za předchozí roky. NKÚ právě v oblasti sportovních dotací zjistil mnoho opravdu vážných pochybení. Konec konců řadu z nich šetří Policie ČR – nikoliv ale v rámci „případu Pelta“, jde o vyšetřování, která byla započata již dříve. Jedna z věcí, kterou jsme řešili v posledních dvou letech na ministerstvu, bylo právě vytvoření takového prostředí, kde netransparentnost zjištěná ze strany NKÚ již nebude možná nebo se na ni velmi rychle přijde.

Co říci na závěr. Skoro polovina sportovních svazů pochopila situaci a zaslala nové žádosti s vědomím, že není možné, aby o způsobu rozdělování státních peněz z kapes daňových poplatníků byly pochybnosti nebo o nich "rozhodovali" ti, kdo o ně žádají. Současná situace totiž není momentálním konfliktem mezi MŠMT a sportovními svazy. Je to důsledek dlouhodobé neexistence jasného a předvídatelného systému rozdělování státních dotací pro český sport.

Na tento stav, kdy rozdělování peněz nebylo navázané na jasně daná pravidla, a to jak pro samotné získání, tak i pro následnou kontrolu využití těchto prostředků (což jednoznačně požaduje Nejvyšší kontrolní úřad), si někteří zástupci sportovního prostředí jednoduše „zvykli“.

Když jsem nastoupila na post ministryně školství a sportu, rozhodla jsem se tento stav změnit. V průběhu těch téměř dvou let tak ministerstvo činilo za velmi hlasitě vyjadřované podpory sportovních autorit. Zaváděla se pravidla nebo dosud chybějící kontroly. Věřila jsem, že máme společný cil - fair play na hřišti, fair play v dotacích. Můj zkrácený mandát mi nedovolil dotáhnout tohle předsevzetí do konce. Věřím, že zvítězí zdravý rozum a to, že vědět, jak se vynakládají dotace, není jen cíl Nejvyššího kontrolního úřadu nebo ministerstva, ale všech, co hraji fair play.

Autor: Kateřina Valachová | čtvrtek 15.6.2017 10:35 | karma článku: 20.72 | přečteno: 1955x

Další články blogera

Kateřina Valachová

Děti a učitelky jako otloukánci aneb priorita po česku

Letošní rekordní rozpočet pro školy a již druhý rok poctivých peněz na skutečné počty žáků a studentů ve školách mohou být úsvitem pro budoucí úspěch našich dětí i pro úspěch republiky v Evropě i ve světě. Mohou ....

17.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 2192 | Diskuse

Kateřina Valachová

Petice nakrknuté mámy a učitelky nesmíří

Ve školství jich přibývá petic geometrickou řadou. Tímhle tempem nebudou mít učitelé pro samé čtení a podepisování petic ani čas na tu administrativu, která jim podle jednoho z mnoha provolání nedává čas na to hlavní, na učení...

3.7.2017 v 9:55 | Karma článku: 16.30 | Přečteno: 4243 | Diskuse

Kateřina Valachová

Útoky na kariérní řád nejsou čestné

Na kariérní řád se učitelky a učitelé těšili dlouhý čas. Tak dlouhý, že někteří o něm slyšeli již na studiích. Byl to takový yetti českého školství. Všichni o něm mluvili, ale nikdo ho nikdy neviděl.

16.6.2017 v 9:34 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 1226 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Čeští vojáci v Pobaltí?...samo že ano, ruský medvěd nezná hranic!

Jen zírám, kolik se tu vyrojilo bojovníků proti naší účasti v Pobaltí. Pokud by ruský medvěd zpozoroval, že nějaká hranice se kterou sousedí je méně chráněná, učiní obrovskou nenávist proti jeho občanům a území zaberou!

21.7.2017 v 21:48 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 389 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 20.73 | Přečteno: 726 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze audioknihy „Sense and Sensibility“ od Jane Austen

Kdo by neznal rozumnou Elinor, emocionální Mariane a roztomilou Margaret, sestry Dashwoodovy? Ano, tři dcery paní Dashwoodové z románu „Sense and Sensibility“. A co si dát knihu pro změnu v angličtině v MP3 v podání rodilé mluvčí?

21.7.2017 v 17:01 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 106 | Diskuse

Jiří Míka

Kořeny politické korektnosti nejsou v neomarxismu?

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak mohou "progresivní" intelektuálové volat po utlačování mužů a vyzdvihování žen. Po utlačování bílých a propagování a skoro slepé toleranci k jiným národům. Kořeny ideologie "tolerance" to vysvětlují.

21.7.2017 v 14:22 | Karma článku: 31.63 | Přečteno: 880 | Diskuse

Eva Svobodová

Manipulace: proč se vede mediální kampaň ke "kauze burkini"?

Intenzivní mediální masáž kolem malicherné záležitosti pokračuje už druhý týden. Opravdu to někoho ještě zajímá, nebo je to testovací průzkum, kam až se společnost nechá převýchovně dotlačit?

21.7.2017 v 13:50 | Karma článku: 39.11 | Přečteno: 1304 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 16.11 Průměrná čtenost 1729

Nechám za sebe mluvit Wikipedii: Ministryně školství (od června 2015). Vystudovala právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promovala v roce 2001 a získala titul Mgr.). Na téže fakultě získala i doktorát v oboru správní právo, titul Ph.D. jí byl udělen v roce 2007. V letech 2006 až 2014 na Právnické fakultě MU externě vyučovala, konkrétně na Katedře správní vědy a správního práva. Specializovala se na teorii práva a na ústavní a správní právo. Pracovní kariéru začínala v letech 2001 až 2002 jako právnička na Magistrátu města Brna. Později přešla do Kanceláře Veřejného ochránce práv, kde byla v letech 2003 až 2004 vedoucí analytického oddělení a v letech 2004 až 2012 vedoucí právního odboru za ombudsmanů Otakara Motejla a Pavla Varvařovského. Mezi roky 2013 a 2014 působila jako ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu PČR. Deset let (2004–2014) se angažovala jako členka Výboru Rady vlády pro lidská práva. Mluví anglicky a německy. Je vdaná, má dvě dcery Kateřinu a Petru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.