Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neválčím se sportem, hraju fair play

15. 06. 2017 10:35:18
V posledních dnech to možná vypadá až tak, že zlá ministryně Valachová chce vyhladovět český sport. Alespoň tak se to může zdát z některých prohlášení předsedů sportovních svazů.

Skutečnost je paradoxně opačná. Ministerstvo dělá vše pro to, aby sport nevyhladověl, respektive, aby svazy v blízké budoucnosti nemusely peníze vracet, což by bylo pro český sport likvidační.

Nehledě na dramatická slova, která občas zaznívají, je situace v podstatě velmi jednoduchá. Pro tento a další roky vzniklo deset neinvestičních dotačních programů. S tím sportovní prostředí souhlasilo. Vzhledem k tomu, že se do nich podařilo sehnat více peněz než v minulosti, zavládlo dokonce nadšení. Avšak pak došlo ke dvěma věcem. Za prvé kontrolní mechanismy, které vytvořilo ministerstvo, zaznamenaly určité podezřelé věci. To se týkalo několika programů. Nařídila jsem mimořádné kontroly a audity. Za druhé a o něco později přišel známý zásah Policie České republiky a zpochybnění řady dotací. Obvykle se v souvislosti s policejní akcí mluvilo o investičních programech, ale policisté si vyžádali dokumentaci také k některým neinvestičním programům. Zmíněné dvě skupiny neinvestičních programů, tedy ty zpochybněné interní kontrolní činností na MŠMT a ty zpochybněné policejním šetřením, se částečně překrývají.

Moje reakce ihned po zásahu policie byla stejná, jakou jsem učinila také o něco dříve při zjištění možných úniků neveřejných informací. Tedy zastavit výplatu peněžních prostředků z těch programů, kde existovala podezření. Především tím byli chráněni samotní sportovci, svazy a jednotlivé organizace. Pokud by se ať již auditem nebo policejním šetřením dodatečně zjistilo, že byly vyplaceny peníze, na které příjemce neměl nárok nebo (ještě hůře) byly přiděleny v souvislosti s trestnou činností, příjemce by je nejen vracel, ale mělo by to další dopady jak na svaz nebo organizaci, tak i na jejich statutární orgány. Samozřejmě ministerstvo nemohlo v takové situaci peníze daňových poplatníků uvolnit.

Vznikla vskutku nepříjemná situace, která byla a je složitá právně i morálně. Nicméně by bylo chybou, kdyby vznikl pocit, že sportovci nedostávají nic. Čtyři z deseti neinvestičních programů běží buď zcela podle plánu, nebo nabraly jenom mírná zpoždění. V těchto čtyřech programech jde o téměř dvě miliardy korun pro sport. Jinde bylo nutné vypsat nové programy. To platí pro případy, které přímo šetří Policie ČR. Prostě nebylo možné poslat peníze podle původních rozhodnutí, protože zde znovu platí – co když se zjistí, že šlo opravdu o kriminální souvislosti a o vážné porušení pravidel? Vznikla by naprosto neřešitelná situace, která by tvrdě dopadla na český sport.

Z programů, ke kterým si policie vyžádala dokumentaci, se nejznámějším stal ten, který má financovat činnost sportovních svazů. Jde v něm o 1,3 miliardy. A zde se míchají dvě věci dohromady. Jedna je „případ Pelta“ a druhá je starší – jde o výsledky kontrol NKÚ za předchozí roky. NKÚ právě v oblasti sportovních dotací zjistil mnoho opravdu vážných pochybení. Konec konců řadu z nich šetří Policie ČR – nikoliv ale v rámci „případu Pelta“, jde o vyšetřování, která byla započata již dříve. Jedna z věcí, kterou jsme řešili v posledních dvou letech na ministerstvu, bylo právě vytvoření takového prostředí, kde netransparentnost zjištěná ze strany NKÚ již nebude možná nebo se na ni velmi rychle přijde.

Co říci na závěr. Skoro polovina sportovních svazů pochopila situaci a zaslala nové žádosti s vědomím, že není možné, aby o způsobu rozdělování státních peněz z kapes daňových poplatníků byly pochybnosti nebo o nich "rozhodovali" ti, kdo o ně žádají. Současná situace totiž není momentálním konfliktem mezi MŠMT a sportovními svazy. Je to důsledek dlouhodobé neexistence jasného a předvídatelného systému rozdělování státních dotací pro český sport.

Na tento stav, kdy rozdělování peněz nebylo navázané na jasně daná pravidla, a to jak pro samotné získání, tak i pro následnou kontrolu využití těchto prostředků (což jednoznačně požaduje Nejvyšší kontrolní úřad), si někteří zástupci sportovního prostředí jednoduše „zvykli“.

Když jsem nastoupila na post ministryně školství a sportu, rozhodla jsem se tento stav změnit. V průběhu těch téměř dvou let tak ministerstvo činilo za velmi hlasitě vyjadřované podpory sportovních autorit. Zaváděla se pravidla nebo dosud chybějící kontroly. Věřila jsem, že máme společný cil - fair play na hřišti, fair play v dotacích. Můj zkrácený mandát mi nedovolil dotáhnout tohle předsevzetí do konce. Věřím, že zvítězí zdravý rozum a to, že vědět, jak se vynakládají dotace, není jen cíl Nejvyššího kontrolního úřadu nebo ministerstva, ale všech, co hraji fair play.

Autor: Kateřina Valachová | čtvrtek 15.6.2017 10:35 | karma článku: 21.81 | přečteno: 1963x

Další články blogera

Kateřina Valachová

Pravda o rozpočtech školství aneb je třeba zabít Kosmo

Lidé mají rádi, když je ministr dobrý hospodář a ještě dokáže dobře spravovat jemu svěřený resort. A což teprve, když jde o vzdělání našich dětí. To je přece priorita. Odjakživa. Alespoň jsme to tak slýchali.

25.9.2017 v 12:02 | Karma článku: 8.79 | Přečteno: 386 | Diskuse

Kateřina Valachová

Nejhezčí důvod spojenectví na světě – děti

Máme unikátní síť mateřských škol. Síť, které si moc nevážíme. Od financí až po respektování učitelek a dalších zaměstnanců.

20.9.2017 v 11:15 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 367 | Diskuse

Kateřina Valachová

Povinná čertovina

Jakmile v českých, moravských a slezských zemích prohlásíme něco za povinné, je jasno. Úspěch zaručen. Parafrází Vlasty Buriana: Nevím sice přesně co to je, ale rozhodně s tím nesouhlasím a uráží mě to.

13.9.2017 v 8:10 | Karma článku: 16.26 | Přečteno: 3076 | Diskuse

Kateřina Valachová

Obědy pro děti zdarma? To nejsou sprostá slova

Každé desáté dítě v České republice nemá ve škole obědy. Rodiče jim je nezaplatí. Někdy je tatínek gambler, většinou na ně rodina prostě nemá peníze. Nevěříte tomu? To jsou prověřená čísla.

5.9.2017 v 8:01 | Karma článku: 23.52 | Přečteno: 2908 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Je lepší být nezdravým Čechem než být zdravým Afgháncem?

Jedna britská klinika plastických operací kromě vynikající zkrášlovací praxe je rovněž významným vědeckým pracovištěm.

26.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 440 | Diskuse

Karel Babica

Contradictio in adjecto naše soudy nezajímá!

Ale možná je naše soudnictví OK. A chybu hledejme v neobratném vyjádřování novináře způsobeném "misunderstandingem". Vlastně nakonec ani novinář za nic nemůže, vinna patrně bude jazyková bariéra, která může úplně za všechno.

26.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 245 | Diskuse

Aleš Hodina

Homosexuální osvojení neprojdou

Vcelku bez povšimnutí médií zůstala skutečnost, že končící Poslanecká sněmovna už rozhodně nestihne projednat novelu zákona o registrovaném partnerství.

26.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jiří Goldman

Existují v podstatě jen dvě základní koncepce života a politiky

Při pohledu na politický vývoj ve světě vidím jen dvě základní koncepce politického a společenského života.

26.9.2017 v 17:52 | Karma článku: 4.25 | Přečteno: 152 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tak nám papeže Františka obvinili z kacířství

Zní to možná archaicky, ovšem jde o to, že papež podle konzervativních kruhů církve hlásá bludné učení. Podle mého je papež ještě něco horšího, trojský kůň v cizích službách.

26.9.2017 v 17:08 | Karma článku: 28.08 | Přečteno: 628 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 15.29 Průměrná čtenost 1623

Nechám za sebe mluvit Wikipedii: Ministryně školství (od června 2015 do června 2017). Vystudovala právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promovala v roce 2001 a získala titul Mgr.). Na téže fakultě získala i doktorát v oboru správní právo, titul Ph.D. jí byl udělen v roce 2007. V letech 2006 až 2014 na Právnické fakultě MU externě vyučovala, konkrétně na Katedře správní vědy a správního práva. Specializovala se na teorii práva a na ústavní a správní právo. Pracovní kariéru začínala v letech 2001 až 2002 jako právnička na Magistrátu města Brna. Později přešla do Kanceláře Veřejného ochránce práv, kde byla v letech 2003 až 2004 vedoucí analytického oddělení a v letech 2004 až 2012 vedoucí právního odboru za ombudsmanů Otakara Motejla a Pavla Varvařovského. Mezi roky 2013 a 2014 působila jako ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu PČR. Deset let (2004–2014) se angažovala jako členka Výboru Rady vlády pro lidská práva. Mluví anglicky a německy. Je vdaná, má dvě dcery Kateřinu a Petru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.