Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sport nesmí dostat červenou kartu

16. 05. 2017 10:10:12
Nechci vyhladovět český sport. I když mi to někteří lidé podsouvají. Ale když jsem po nedávném policejním zásahu, který se mimo jiné odehrál na MŠMT, stopla odeslání téměř všech peněz směrem ke sportu, byl to krok zcela nezbytný.

Policejní šetření je vážná věc. Ale ve skutečnosti jsem poslání dotačních peněz zastavila ještě předtím, než přišli policisté. Měla jsem vážné pochybnosti o některých přidělených dotacích a na mém úřadě běžely již určitou dobu mimořádné kontroly.

Co se například týká investičních dotací, o které v tomto konkrétním případě jde, tak z oněch 545 milionů korun, o kterých bylo rozhodováno, neopustila účty ministerstva v podstatě ani koruna.

Nicméně dost o tom, co bylo. Je třeba se nechat policii pracovat a je třeba najít způsob, jak dostat tyto peníze k těm, kterým jsou určeny. Ale to nejsou lidé z vedení sportu. Tím se jich nijak nechci dotknout – podle mých zkušenosti jsou to v naprosté většině případů naprostí nadšenci, kteří by pro svůj sport obětovali duši. Kdo se někdy potkal s lidmi, kteří dělají ve stolním tenise, korfbale, nohejbale a desítkách ostatních sportů, tak ví, o čem mluvím. Naprosto nepochybuji o tom, že v drtivé většině jsou to skuteční nadšenci pro věc. Ale tyto peníze z veřejných prostředků přesto nejsou „pro ně“, ale pro sportovce jako takové, pro děti, mládežnické týmy, na konkrétní sportoviště, na konkrétní projekty. A tam je třeba tyto peníze rychle dostat.

Avšak zároveň je tam musíme dostat způsobem, který bude transparentní a férový – tedy především důvěryhodný pro sportovní oddíly a samozřejmě zákonný.

Hodlám se v následujících dvou týdnech, tedy do 31. května, což je datum, ke kterému odstupuji z funkce, věnovat dvěma podle mne nejdůležitějším věcem. První je zvýšení financí pro školy a děti a tedy také dotažení kariérního řádu ve školství. Právě posledního května totiž končí lhůta, do které musí Senát projednat příslušný zákon. A pro mne bylo nepřijatelné odstoupit dříve, než splním slib, který jsem dala učitelům, tedy než kariérní řád prosadím. A druhou je nastartovat a co nejdále posunout práce na tom, aby financování sportu pokračovalo a aby sportovní prostředí nezůstalo v neřešitelných problémech.

Přitom rovnou poznamenám, že v případě Fotbalové asociace České republiky je to zvláště velký problém, neboť FAČR jako obviněná organizace je z hlediska přijímání dotací i právně těžko přijatelná. Tady bude nutné najít rozumnou cestu, jak věc vyřešit. Je věcí FAČR, aby s maximální rychlostí a s naprostou jednoznačností obnovil svoji důvěryhodnost. I když z hlediska práva je důvěryhodnost věc jedna a trestní odpovědnost věc druhá. Sama pracuji na několika řešeních. Cílem je vytvořit financování tak, aby se fotbalový život v zemi nezastavil.

U ostatních sportovních oblastí se snažíme postupovat s maximální rychlostí. Ovšem co musíme, to je zachovat transparentnost a kontrolovatelnost všech rozhodnutí. Pracujeme na tom velmi usilovně.

Našim prvořadým cílem je, aby výměna na postu ministra nepřinesla jakékoliv zdržení do tohoto procesu a aby nenastala situace „vyhladovění českého sportu“. A já se snažím vše směřovat k tomu, abych svému nástupci (či nástupkyni, uvidíme, jak se pan premiér rozhodne), předala všechny práce v co nejvíce pokročilém stavu.

Autor: Kateřina Valachová | úterý 16.5.2017 10:10 | karma článku: 12.86 | přečteno: 1831x

Další články blogera

Kateřina Valachová

Děti a učitelky jako otloukánci aneb priorita po česku

Letošní rekordní rozpočet pro školy a již druhý rok poctivých peněz na skutečné počty žáků a studentů ve školách mohou být úsvitem pro budoucí úspěch našich dětí i pro úspěch republiky v Evropě i ve světě. Mohou ....

17.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 2192 | Diskuse

Kateřina Valachová

Petice nakrknuté mámy a učitelky nesmíří

Ve školství jich přibývá petic geometrickou řadou. Tímhle tempem nebudou mít učitelé pro samé čtení a podepisování petic ani čas na tu administrativu, která jim podle jednoho z mnoha provolání nedává čas na to hlavní, na učení...

3.7.2017 v 9:55 | Karma článku: 16.30 | Přečteno: 4243 | Diskuse

Kateřina Valachová

Útoky na kariérní řád nejsou čestné

Na kariérní řád se učitelky a učitelé těšili dlouhý čas. Tak dlouhý, že někteří o něm slyšeli již na studiích. Byl to takový yetti českého školství. Všichni o něm mluvili, ale nikdo ho nikdy neviděl.

16.6.2017 v 9:34 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 1226 | Diskuse

Kateřina Valachová

Neválčím se sportem, hraju fair play

V posledních dnech to možná vypadá až tak, že zlá ministryně Valachová chce vyhladovět český sport. Alespoň tak se to může zdát z některých prohlášení předsedů sportovních svazů.

15.6.2017 v 10:35 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 1955 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Mami, proč sou ty ženský takový vražedkyně?

Dnešní den byl pro mě dnem velké "zkoušky". Zkoušky z úpřímnosti. Byla mi "zadána" mým synkem a musím říct, že byla pro mě dosud nejtěžším oříškem.

21.7.2017 v 23:18 | Karma článku: 6.74 | Přečteno: 172 | Diskuse

Karel Trčálek

Čeští vojáci nemohou být pěšáky plánů NATO!

Jak to, že vysíláme do Pobaltí sto nebo kolik vojáků?! Ztratili havloidi definitivně poslední zbytky zdravého rozumu!?

21.7.2017 v 21:08 | Karma článku: 14.77 | Přečteno: 487 | Diskuse

Petr Cvalín

Čeští vojáci nesmí být nadále pěšáci plánů NATO

Poslanecká sněmovna schválila vyslání českých vojáků do Pobaltí. Jde o posilování obrany východního křídla NATO kvůli aktivitám Ruska. V Litvě budou čeští vojáci spadat pod německé velení a v Lotyšsku pod kanadské vedení.

21.7.2017 v 19:09 | Karma článku: 24.90 | Přečteno: 548 | Diskuse

Jan Dvořák

U nás je máslo levné, ani ne za 60 Kč - tak proč se pachtit za ještě levnějším v akci?

Reklama je mocná čarodějka.Tím spíš, když na rozdíl od snění o Česku, blouznění o třetí síle v politice nebo víře v to, že oranžová trojice dovede partaj k totálnímu vítězství, přichází s přízemní hlasitou nabídkou levné potraviny

21.7.2017 v 18:59 | Karma článku: 13.38 | Přečteno: 454 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Váleční zločinci v Hlavní vojenské radě Rudé armády

Stan hlavní vojenské rady/STAVKA, která svojí bezohlednou taktikou vedení války měla na svědomí milióny zbytečně padlých SU vojáků, byl ustaven tajným Stalinovým dekretem ze dne 23.6.41.

21.7.2017 v 14:13 | Karma článku: 17.10 | Přečteno: 846 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 16.11 Průměrná čtenost 1729

Nechám za sebe mluvit Wikipedii: Ministryně školství (od června 2015). Vystudovala právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promovala v roce 2001 a získala titul Mgr.). Na téže fakultě získala i doktorát v oboru správní právo, titul Ph.D. jí byl udělen v roce 2007. V letech 2006 až 2014 na Právnické fakultě MU externě vyučovala, konkrétně na Katedře správní vědy a správního práva. Specializovala se na teorii práva a na ústavní a správní právo. Pracovní kariéru začínala v letech 2001 až 2002 jako právnička na Magistrátu města Brna. Později přešla do Kanceláře Veřejného ochránce práv, kde byla v letech 2003 až 2004 vedoucí analytického oddělení a v letech 2004 až 2012 vedoucí právního odboru za ombudsmanů Otakara Motejla a Pavla Varvařovského. Mezi roky 2013 a 2014 působila jako ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu PČR. Deset let (2004–2014) se angažovala jako členka Výboru Rady vlády pro lidská práva. Mluví anglicky a německy. Je vdaná, má dvě dcery Kateřinu a Petru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.