Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rainmanův mezinárodní den

6. 04. 2017 11:10:52
Statisticky vzato jsou poruchy autistického spektra zřejmě diagnózou či zdravotní komplikací s nejrychlejším růstem výskytu. Zní to neuvěřitelně, ale autismus se vyskytuje asi šedesátkrát častěji než před 40 lety.

Dobrá – někdo by mohl vcelku správně namítat, že v polovině sedmdesátých let, kdy mezinárodní studie zaznamenaly jeden případ na 5000 dětí, bylo povědomí o autismu, Aspergerově syndromu a poruchách autistického spektra (PAS) tak malé, že nízký výskyt nelze považovat za nic jiného než neschopnost detekce. Kritik by měl i dobrý argument, vždyť v případě podobného pohledu na AIDS a HIV by růst nemoci musel dosahovat milionů procent. To ale nevysvětluje, že v roce 2007 stejná mezinárodní studie hovoří o jednom ze 150 dětí a pro současnost dokonce odborníci odhadují, že některou z forem poruchy autistického spektra trpí jedno z 86 dětí. To již asi nelze přičíst pouze diagnostickému vývoji.

Každého druhého dubna si připomínáme (asi se nehodí říci „slavíme“) Mezinárodní den autismu. Což je určitě vhodná příležitost k připomenutí, že v posledních měsících se v souvislosti s některými reformami ve školství objevila řada mediálních výpadů proti lidem, kteří mají (mimo jiné) některou z mnoha forem autismu. Možná je trochu potíž v tom, že drtivá většina veřejnosti si autistu představuje jako Rain Mana ze stejnojmenného amerického filmu s Dustinem Hoffmanem. A na základě obvyklých mýtů tato většina předpokládá, že všichni autisté jsou vlastně stejní – trošku geniální, ale jinak nevzdělatelní, nepoužitelní a vhodní k umístění do ústavu, přičemž je potřeba dávat pozor, protože tu a tam propadají neočekávaným záchvatům zuřivosti.

Je to obrovská nepravda. I proto letos probíhá kampaň „Česko svítí modře“, která doufá ve zvýšení povědomí společnosti o autismu.

Je to opravdu potřeba, protože nic proti Rain Manovi, naopak. Skvělý film. Ale je to jeden příběh z milionů. I když je založený na skutečné postavě geniálního Kima Peeka, autisty, který se sice nedokázal sám obléknout, ale prokazoval naprosto neuvěřitelné znalosti v řadě oborů. Celou oblast poruchy autistického spektra by bylo hlavně potřeba odmytizovat a také destigmatizovat. Mimochodem – seznam vskutku geniálních lidí, kteří projevovali menší, ale spíš hodně velké příznaky Aspergerova syndromu, tedy lehčí formy autismu, zahrnuje mimo jiné jména jako Albert Einstein, Isaac Newton, Nikola Tesla, Andy Warhol, Thomas Jefferson či Wolfgang Amadeus Mozart. Všichni z nich museli vynaložit mnoho energie na to, aby se vyrovnali se značnými problémy, které jim jejich „postižení“ přinášelo. Měli ale štěstí, jejich talent se mohl projevit, nebyli semleti systémem. Jenže kolik jiných géniů zapadlo, protože jejich talent nebyl tak viditelný, takže potřeboval pomoci na svět? Nebo měli prostě jenom smůlu na lidi okolo. Ostatně i rodiče Kima Peeka vyzval jejich lékař k tomu, aby ho co nejdříve „dali do ústavu“ a zkusili zapomenout. O tom, že by chodil do normální školy ani nemluvě.

Zvláštní paradox – filmový Rain Man žije v ústavu a vrátí se do ústavu. Skutečný Kim Peek ani další lidé sloužící jako předloha pro Rain Mana v ústavu nežili. Film, který upřel pozornost světa k problematice poruch autistického spektra, zároveň pomohl upevnit jeden z velkých mýtů, totiž ten o naprosté neschopnosti autistů fungovat alespoň rámcově v běžné společnosti. Ve skutečnosti je to pochopitelně jiné. Většina autistů je schopna s určitými problémy žít v běžném světě a jsou připraveni zvládnout i obvyklé problémy a komplikace. Například jsou intelektuálně i jinak připraveni získat vzdělání v běžné škole a to zvláště, pokud je posílen pedagogický dozor.

S Mezinárodním dnem autismu a během kampaně „Česko svítí modře“ bychom si proto měli především vzpomenout na množství lidí, kteří kvůli svému postižení prožili skutečně těžký život. A na obrovské množství talentů, které byly zmařeny. A měli bychom držet palce a také se aktivně pokoušet o to, abychom těmto lidem vytvořili maximální prostor pro jejich realizaci. K čemuž připojím osobní poděkování a projev nekonečné úcty všem rodičům, učitelům, odborníkům i nadšencům, kteří autistům a zvláště autistickým dětem pomáhají zvládat věci, které jsou pro ostatní často velmi snadné, a rozvíjet schopnosti, které jsou ostatním v mnoha případech nedosažitelné.

Autor: Kateřina Valachová | čtvrtek 6.4.2017 11:10 | karma článku: 13.35 | přečteno: 315x

Další články blogera

Kateřina Valachová

Pravda o rozpočtech školství aneb je třeba zabít Kosmo

Lidé mají rádi, když je ministr dobrý hospodář a ještě dokáže dobře spravovat jemu svěřený resort. A což teprve, když jde o vzdělání našich dětí. To je přece priorita. Odjakživa. Alespoň jsme to tak slýchali.

25.9.2017 v 12:02 | Karma článku: 8.79 | Přečteno: 386 | Diskuse

Kateřina Valachová

Nejhezčí důvod spojenectví na světě – děti

Máme unikátní síť mateřských škol. Síť, které si moc nevážíme. Od financí až po respektování učitelek a dalších zaměstnanců.

20.9.2017 v 11:15 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 367 | Diskuse

Kateřina Valachová

Povinná čertovina

Jakmile v českých, moravských a slezských zemích prohlásíme něco za povinné, je jasno. Úspěch zaručen. Parafrází Vlasty Buriana: Nevím sice přesně co to je, ale rozhodně s tím nesouhlasím a uráží mě to.

13.9.2017 v 8:10 | Karma článku: 16.26 | Přečteno: 3076 | Diskuse

Kateřina Valachová

Obědy pro děti zdarma? To nejsou sprostá slova

Každé desáté dítě v České republice nemá ve škole obědy. Rodiče jim je nezaplatí. Někdy je tatínek gambler, většinou na ně rodina prostě nemá peníze. Nevěříte tomu? To jsou prověřená čísla.

5.9.2017 v 8:01 | Karma článku: 23.52 | Přečteno: 2908 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Je lepší být nezdravým Čechem než být zdravým Afgháncem?

Jedna britská klinika plastických operací kromě vynikající zkrášlovací praxe je rovněž významným vědeckým pracovištěm.

26.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 457 | Diskuse

Karel Babica

Contradictio in adjecto naše soudy nezajímá!

Ale možná je naše soudnictví OK. A chybu hledejme v neobratném vyjádřování novináře způsobeném "misunderstandingem". Vlastně nakonec ani novinář za nic nemůže, vinna patrně bude jazyková bariéra, která může úplně za všechno.

26.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 250 | Diskuse

Aleš Hodina

Homosexuální osvojení neprojdou

Vcelku bez povšimnutí médií zůstala skutečnost, že končící Poslanecká sněmovna už rozhodně nestihne projednat novelu zákona o registrovaném partnerství.

26.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 457 | Diskuse

Jiří Goldman

Existují v podstatě jen dvě základní koncepce života a politiky

Při pohledu na politický vývoj ve světě vidím jen dvě základní koncepce politického a společenského života.

26.9.2017 v 17:52 | Karma článku: 4.25 | Přečteno: 153 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tak nám papeže Františka obvinili z kacířství

Zní to možná archaicky, ovšem jde o to, že papež podle konzervativních kruhů církve hlásá bludné učení. Podle mého je papež ještě něco horšího, trojský kůň v cizích službách.

26.9.2017 v 17:08 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 630 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 15.29 Průměrná čtenost 1623

Nechám za sebe mluvit Wikipedii: Ministryně školství (od června 2015 do června 2017). Vystudovala právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promovala v roce 2001 a získala titul Mgr.). Na téže fakultě získala i doktorát v oboru správní právo, titul Ph.D. jí byl udělen v roce 2007. V letech 2006 až 2014 na Právnické fakultě MU externě vyučovala, konkrétně na Katedře správní vědy a správního práva. Specializovala se na teorii práva a na ústavní a správní právo. Pracovní kariéru začínala v letech 2001 až 2002 jako právnička na Magistrátu města Brna. Později přešla do Kanceláře Veřejného ochránce práv, kde byla v letech 2003 až 2004 vedoucí analytického oddělení a v letech 2004 až 2012 vedoucí právního odboru za ombudsmanů Otakara Motejla a Pavla Varvařovského. Mezi roky 2013 a 2014 působila jako ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu PČR. Deset let (2004–2014) se angažovala jako členka Výboru Rady vlády pro lidská práva. Mluví anglicky a německy. Je vdaná, má dvě dcery Kateřinu a Petru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.