Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školství si zaslouží více než ohlodanou kost

27. 02. 2017 8:24:44
Vzdělání je priorita – to zní rodičům v uších nejméně deset let. To je známá politická písnička. A realita? V době startu této vlády byly školy podfinancovány zhruba o 50 miliard korun.

A k tomu chybějící základy pro jakoukoliv stavbu: slabý školský rozpočet, špatný způsob financování škol a nulová profesní i kariérní podpora učitelů. To jsem si nevymyslela, to jsou smutná fakta z „vysvědčení OECD“. Mimochodem – verdikt této organizace znaly dobře i předchozí vlády.

Od svého počátku na ministerstvu mám za cíl zvýšit a stabilizovat rozpočet školství ve všech kapitolách. Skončila jsem s metodou předchozích ministrů, kteří „krmili“ školství od mateřských po vysoké školy (a konec konců i sport) jednou téměř ohlodanou kostí. Ani rekordní růst rozpočtu školství v posledních dvou letech nestačí. Naše děti si zaslouží víc.

Takže jsem poslala panu ministrovi financí návrh rozpočtu kapitoly školství na rok 2018. Vlastně je to (čistě formálně vzato) změna rozpočtového výhledu pro roky 2018 a 2019 a návrh na rok 2020. Na rok 2018 požaduji pro regionální školství oproti letošnímu stavu dalších skoro 22 miliard a pro vysoké školy cca 5,5 mld. Kč navíc. A pro rok 2019 ještě 11 miliard pro oba úseky.

Ano, jsou to opravdu obrovské peníze. Pokud se mi podaří tento plán prosadit, tak to znamená pro rok 2018 objem rozpočtu skoro 178 miliard a pro rok další pak dokonce přes 200 miliard a pak 210 miliard. Ale byl by tak alespoň částečně splacen obrovský dluh, který vůči školství a také sportu máme. Na toto splácení totiž letošních asi 148 miliard prostě nestačí.

Pokud požadujeme tolik peněz z rozpočtu, tedy z peněz občanů České republiky, nesporně se sluší říci, na co jsou potřeba. Aby to nebylo příliš složité, budu nyní mluvit o rozpočtovém výhledu na rok 2018.

Takže: za prvé by došlo ke zvýšení rozpočtu regionálního školství o skoro 22 miliardy na 123 miliardy korun. Pod tento pojem patří mateřské školy, základní školy a celé střední vyšší odborné školství a veškeré školské služby. Zde jde primárně o ohodnocení učitelů, ale také o zajištění peněz na programy zábavnější a interaktivní výuky a řadu dalších projektů. Každopádně všechny představy, o kterých hovořím s učiteli a řediteli škol, jsou již v tomto čísle zohledněny. Už by se nemohlo stát, že by ohodnocení učitelů nedosáhlo slíbených hodnot, což se v minulých letech občas dělo. V tom je vypracovaná změna naprosto poctivá. Důsledně pokračuji také v posilování investic do rozšiřování kapacit a kvality školních budov.

Za druhé je to 5,5 miliardy navíc pro vysoké školy. Na ty zatím rozpočty z posledních dvou let příliš nepamatovaly. Vysoké školy musely počkat, až vyřešíme situaci s kapacitami mateřských škol, s financováním regionálního školství. Nebylo to příliš fér, ale raději jsme udělali opravdu precizní práci v základech školské pyramidy, než bychom látali díry v celém systému najednou. Rozpočet vysokých škol by se dostal v roce 2018 na 27 miliard korun. Tyto peníze mimochodem pokrývají také významnou podporu do lékařských a pedagogických oborů tak, aby bylo možné podstatně zvýšit jejich kapacitu. Neboť, jak víme, pokud nedosáhneme rychle výrazné změny, bude se naše zdravotnictví a školství za deset let potýkat s vážným nedostatkem lékařů a učitelů.

Co se vědy a výzkumu týká, zůstali bychom na letošních zhruba 14 miliardách korun. Není to optimální, ale na straně druhé je třeba si přiznat, že v této oblasti potřebujeme nejprve skutečnou racionalizaci výdajů. Víc než jejich navyšování.

Peníze na sportovní reprezentaci a opravy sokoloven v obcích i další posilování mnou zavedeného a oblíbeného programu sportování dětí a mládeže v klubech by vzrostly o 1,85 miliardy . Cílem je garance 10 miliard v roce 2020 pro sport.

To jsou velmi obecně klíčové výdaje. Pokud bych shrnula základní teze, na kterých je tento finanční projekt postaven, pak jde hlavně o zvyšování ohodnocení učitelů v regionálním školství tak, aby opravdu v roce 2020 bylo reálné dosáhnout slíbeného cíle 130 procent průměrné mzdy. A stejně tak zvyšování ohodnocení ostatních pracovníků ve školství – školníků, ekonomů, provozních pracovníků a kuchařek. Ve stejném roce by kapacita školních družin pokryla sto procent žáků prvních až pátých tříd základních škol. V současnosti je to v průměru asi 60 procent a tento stav je velmi nedostatečný. Upravený výhled kryje navýšení kapacit mateřských škol tak, aby byla plně personálně i jinak garantována místa pro děti v mateřských školách, včetně dětí dvouletých, nejpozději v roce 2020.

Odesláním střednědobého rozpočtového výhledu není ještě řečeno, že tyto peníze školství opravdu dostane. V tomto směru právě započalo dlouhé a náročné vyjednávání a samozřejmě také hádání. Nicméně po mnoha diskusích s pedagogy, odborníky a konec konců i s mnoha občany jsem přesvědčena, že k těmto požadavkům mám mandát a nehodlám z nich ustupovat. Rozpočtový výhled na roky 2018 a 2019 plus návrh na rok 2020, který sestavil můj tým (všem spolupracovníkům tímto děkuji), převádí slovní prioritu do řeči skutečných peněz. A nesporně jsou to „velké“ peníze. Ale musím zopakovat – je třeba se podívat zpět a vidět, jak zoufale bylo české školství po dlouhé roky podfinancováno.

Nyní jsme totiž vyčíslili cenu předchozího pokrytectví, kdy „prioritě“ byla předhazována opravdu ona pořádně ohlodaná kost: Tato cena je plus 62 miliard korun pro školství a sport během dalších tří let.

Autor: Kateřina Valachová | pondělí 27.2.2017 8:24 | karma článku: 8.39 | přečteno: 387x

Další články blogera

Kateřina Valachová

Děti a učitelky jako otloukánci aneb priorita po česku

Letošní rekordní rozpočet pro školy a již druhý rok poctivých peněz na skutečné počty žáků a studentů ve školách mohou být úsvitem pro budoucí úspěch našich dětí i pro úspěch republiky v Evropě i ve světě. Mohou ....

17.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 2192 | Diskuse

Kateřina Valachová

Petice nakrknuté mámy a učitelky nesmíří

Ve školství jich přibývá petic geometrickou řadou. Tímhle tempem nebudou mít učitelé pro samé čtení a podepisování petic ani čas na tu administrativu, která jim podle jednoho z mnoha provolání nedává čas na to hlavní, na učení...

3.7.2017 v 9:55 | Karma článku: 16.30 | Přečteno: 4243 | Diskuse

Kateřina Valachová

Útoky na kariérní řád nejsou čestné

Na kariérní řád se učitelky a učitelé těšili dlouhý čas. Tak dlouhý, že někteří o něm slyšeli již na studiích. Byl to takový yetti českého školství. Všichni o něm mluvili, ale nikdo ho nikdy neviděl.

16.6.2017 v 9:34 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 1226 | Diskuse

Kateřina Valachová

Neválčím se sportem, hraju fair play

V posledních dnech to možná vypadá až tak, že zlá ministryně Valachová chce vyhladovět český sport. Alespoň tak se to může zdát z některých prohlášení předsedů sportovních svazů.

15.6.2017 v 10:35 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 1955 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Čeští vojáci v Pobaltí?...samo že ano, ruský medvěd nezná hranic!

Jen zírám, kolik se tu vyrojilo bojovníků proti naší účasti v Pobaltí. Pokud by ruský medvěd zpozoroval, že nějaká hranice se kterou sousedí je méně chráněná, učiní obrovskou nenávist proti jeho občanům a území zaberou!

21.7.2017 v 21:48 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 389 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 20.73 | Přečteno: 726 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze audioknihy „Sense and Sensibility“ od Jane Austen

Kdo by neznal rozumnou Elinor, emocionální Mariane a roztomilou Margaret, sestry Dashwoodovy? Ano, tři dcery paní Dashwoodové z románu „Sense and Sensibility“. A co si dát knihu pro změnu v angličtině v MP3 v podání rodilé mluvčí?

21.7.2017 v 17:01 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 106 | Diskuse

Jiří Míka

Kořeny politické korektnosti nejsou v neomarxismu?

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak mohou "progresivní" intelektuálové volat po utlačování mužů a vyzdvihování žen. Po utlačování bílých a propagování a skoro slepé toleranci k jiným národům. Kořeny ideologie "tolerance" to vysvětlují.

21.7.2017 v 14:22 | Karma článku: 31.63 | Přečteno: 880 | Diskuse

Eva Svobodová

Manipulace: proč se vede mediální kampaň ke "kauze burkini"?

Intenzivní mediální masáž kolem malicherné záležitosti pokračuje už druhý týden. Opravdu to někoho ještě zajímá, nebo je to testovací průzkum, kam až se společnost nechá převýchovně dotlačit?

21.7.2017 v 13:50 | Karma článku: 39.11 | Přečteno: 1304 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 16.11 Průměrná čtenost 1729

Nechám za sebe mluvit Wikipedii: Ministryně školství (od června 2015). Vystudovala právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promovala v roce 2001 a získala titul Mgr.). Na téže fakultě získala i doktorát v oboru správní právo, titul Ph.D. jí byl udělen v roce 2007. V letech 2006 až 2014 na Právnické fakultě MU externě vyučovala, konkrétně na Katedře správní vědy a správního práva. Specializovala se na teorii práva a na ústavní a správní právo. Pracovní kariéru začínala v letech 2001 až 2002 jako právnička na Magistrátu města Brna. Později přešla do Kanceláře Veřejného ochránce práv, kde byla v letech 2003 až 2004 vedoucí analytického oddělení a v letech 2004 až 2012 vedoucí právního odboru za ombudsmanů Otakara Motejla a Pavla Varvařovského. Mezi roky 2013 a 2014 působila jako ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu PČR. Deset let (2004–2014) se angažovala jako členka Výboru Rady vlády pro lidská práva. Mluví anglicky a německy. Je vdaná, má dvě dcery Kateřinu a Petru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.