Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pamlskový křik

21. 02. 2017 13:00:33
Je mi líto zavřených školních bufetů, ale od pamlskové vyhlášky nehodlám ustupovat. Zdraví dětí je důležitější než to, že skončilo několik desítek provozovatelů školních prodejen.

Já vím, že tak zvaná pamlsková vyhláška štve mnoho lidí – ostatně dostávají velký prostor v médiích, takže si toho ani nelze nevšimnout. Ale i tak jsem přesvědčená, že jdeme po správné cestě.

Především jsou zde obecné argumenty. První věc: Nadváha u českých dětí začala představovat obrovský problém, stravovací návyky jsou hrozivé. Škola to nemůže zachránit, zde si musí do svědomí sáhnout především rodiče. Ale škola zároveň nemůže „legitimizovat“ jídlo zcela nevhodné pro děti tím, že umožní jeho prodej. A to nemluvím jenom o děsivě přeslazených limonádách nebo obložených bagetách, ze kterých leze všude majonéza. Často to má daleko méně nápadné projevy, protože se přeslazují například i běžné ochucené jogurty. Pouze připomenu, že samotná vyhláška platí již od září a že výrobci znají její podmínky daleko déle. Přesto raději spoléhali na to, že se jim podaří ministerstvo školství a ministerstvo zdravotnictví zatlačit do kouta a donutit k ústupkům. Teď jsou překvapeni, když jsme jejich produkci zakázali vstup do školních prostor.

Nicméně v tomto plně důvěřuji trhu. Nepochybuji o tom, že během nedlouhé doby se objeví řada výrobků, které budou plně odpovídat podmínkám. Skoro bych se vsadila, že poznámka „vhodné pro prodej ve školách“ se stane jistou reklamní značkou i v běžných obchodech.

Na okraj. Přímo miluji výtku, že „když si to děti nekoupí ve škole, seženou si to jinde“. Ano. Jistě. Podlé téhle logiky bychom do škol také mohli nainstalovat automaty na cigarety a čepovat pivo. I finančně by to pro školství byl jistě přínos. Z pronájmu prostor pro tyto automaty a pípy bychom pak mohli financovat rozsáhlé programy na prevenci alkoholismu a toxikománie. My nemůžeme dětem zakázat, aby si cestou do školy koupily hrst cukru maskovanou jako limonáda, ale těžko po nás lze chtít, abychom to podporovali tím, že budeme přímo ve škole nabízet dětem potraviny a nápoje, které v jejich věku působí téměř jako jed. Pokud děti ve škole učíme mimo jiné také zásady zdravé výživy, pak považuji za schizofrenní, aby školní bufety prodávaly věci, které tyto zásady často nevídaným způsobem porušují.

Druhá věc. Ano, vyhláška je oproti předchozí skoro absolutní toleranci poměrně přísná. Ale pozor – ve skutečnosti a v mnoha parametrech nepožaduje takové hodnoty, které doporučuje Světová zdravotnická organizace a Světová organizace pro výživu. Fakt, že drtivá většina výrobků českého potravinářství drasticky odporuje těmto normám, není chyba norem. Ty objektivně vycházejí z toho, co je dobré pro dětský organismus. To je chyba výrobců a bohužel je to výsledek nedobrých stravovacích návyků české populace jako celku. Já například nechápu, proč je některé pečivo, jinak plně odpovídající vyhlášce, tak strašně přesolené. Stejně tak mi hlava nebere, proč musí být ochucené mléko přeslazené. Obávám se však, že tím výrobci vycházejí vstříc zavedené chuti populace.

Třetí věc. I z kruhů našich učitelů a ředitelů občas zazní, že pamlsková vyhláška je přísnější než předpisy pro školní jídelny a že „pro školní jídelny neplatí“. Samozřejmě, vždyť činnost školních jídelen se řídí jinými ustanoveními. Co se ale týká nastavení norem, jsou naprosto srovnatelné. Předpisy v této oblasti prošly významným zpřísněním již před několika lety.

Čtvrtá věc. Často se ozývá výtka, že zdravé potraviny „nikomu nechutnají“ a že děti prostě inklinují k věcem, které jsou sladší, slanější, tučnější a vůbec nezdravé. Ano. Pokud si takto někdo děti naučil, tak k tomu inklinují. Ano, to jsou přesně ty produkty, které děti vidí nejvíce v reklamách, proto je také nejvíce chtějí. Pokud se s tím hodlají smířit kritici pamlskové vyhlášky, tak ať. Ale úlohou školství snad není spolupracovat na ničení zdraví národa. Já to vidím naopak. A dokud budu mít tu možnost, nehodlám ustoupit.

Pátá věc. Někteří ředitelé říkají, že se v jejich bufetech snažili o „zlatý střed“ a vyřadili sami zvláště nezdravé potraviny. Jako třeba chipsy nebo energetické nápoje. Z toho vyvozují, že obecný předpis nebyl potřebný. Při vší úctě k ředitelům. Ani oni a ani já nejsme odborníci na výživu, zvláště dětskou výživu. Ani oni a ani já neumíme rozpoznat vhodnost nebo nevhodnost jídla či pití – alespoň kromě extrémních případů. Laik, který se podívá na vícezrnné pečivo, nejde a nezměří obsah soli. Od toho jsou výživoví odborníci a není šťastné argumentovat z nesporně autoritativní pozice ředitele školy způsobem „podle mého názoru je to v pořádku“ tehdy, týká-li se tato argumentace oblasti mimo odbornou oblast mluvčího. Já jsem také byla velmi nemile překvapena, když mi odborníci ukázali některá data například o těch často zmiňovaných ochucených jogurtech. Pak jsou z toho v médiích články typu „Nové vyhlášce odporují dokonce i jogurty“ a tyto články se opírají o obecnou důvěru, kterou má veřejnost (jinak zcela oprávněně) v ředitele škol.

Je mi jasné, že kolem pamlskové vyhlášky bude ještě mnoho nátlakových akcí a zmatků. Ale rovnou naše výrobce ujišťuji, že i když se budou snažit sebevíce, pokud chtějí prodávat ve školách, v prostorech, které mohu ovlivnit a které jsou financované z veřejných rozpočtů, musí přijít s produkty nepoškozujícími zdravý vývoj našich dětí. Ale zároveň opakuji pro provozovatele bufetů – máte ještě několik měsíců času se přizpůsobit a jak u nás na ministerstvu školství tak i na ministerstvu zdravotnictví naleznete metodickou pomoc. Zatím nechceme dávat žádné pokuty, zatím budeme radit, jak na to.

Autor: Kateřina Valachová | úterý 21.2.2017 13:00 | karma článku: 13.91 | přečteno: 1241x

Další články blogera

Kateřina Valachová

Pravda o rozpočtech školství aneb je třeba zabít Kosmo

Lidé mají rádi, když je ministr dobrý hospodář a ještě dokáže dobře spravovat jemu svěřený resort. A což teprve, když jde o vzdělání našich dětí. To je přece priorita. Odjakživa. Alespoň jsme to tak slýchali.

25.9.2017 v 12:02 | Karma článku: 8.79 | Přečteno: 386 | Diskuse

Kateřina Valachová

Nejhezčí důvod spojenectví na světě – děti

Máme unikátní síť mateřských škol. Síť, které si moc nevážíme. Od financí až po respektování učitelek a dalších zaměstnanců.

20.9.2017 v 11:15 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 367 | Diskuse

Kateřina Valachová

Povinná čertovina

Jakmile v českých, moravských a slezských zemích prohlásíme něco za povinné, je jasno. Úspěch zaručen. Parafrází Vlasty Buriana: Nevím sice přesně co to je, ale rozhodně s tím nesouhlasím a uráží mě to.

13.9.2017 v 8:10 | Karma článku: 16.26 | Přečteno: 3076 | Diskuse

Kateřina Valachová

Obědy pro děti zdarma? To nejsou sprostá slova

Každé desáté dítě v České republice nemá ve škole obědy. Rodiče jim je nezaplatí. Někdy je tatínek gambler, většinou na ně rodina prostě nemá peníze. Nevěříte tomu? To jsou prověřená čísla.

5.9.2017 v 8:01 | Karma článku: 23.52 | Přečteno: 2908 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Je lepší být nezdravým Čechem než být zdravým Afgháncem?

Jedna britská klinika plastických operací kromě vynikající zkrášlovací praxe je rovněž významným vědeckým pracovištěm.

26.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 440 | Diskuse

Karel Babica

Contradictio in adjecto naše soudy nezajímá!

Ale možná je naše soudnictví OK. A chybu hledejme v neobratném vyjádřování novináře způsobeném "misunderstandingem". Vlastně nakonec ani novinář za nic nemůže, vinna patrně bude jazyková bariéra, která může úplně za všechno.

26.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 245 | Diskuse

Aleš Hodina

Homosexuální osvojení neprojdou

Vcelku bez povšimnutí médií zůstala skutečnost, že končící Poslanecká sněmovna už rozhodně nestihne projednat novelu zákona o registrovaném partnerství.

26.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jiří Goldman

Existují v podstatě jen dvě základní koncepce života a politiky

Při pohledu na politický vývoj ve světě vidím jen dvě základní koncepce politického a společenského života.

26.9.2017 v 17:52 | Karma článku: 4.25 | Přečteno: 152 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tak nám papeže Františka obvinili z kacířství

Zní to možná archaicky, ovšem jde o to, že papež podle konzervativních kruhů církve hlásá bludné učení. Podle mého je papež ještě něco horšího, trojský kůň v cizích službách.

26.9.2017 v 17:08 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 628 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 15.29 Průměrná čtenost 1623

Nechám za sebe mluvit Wikipedii: Ministryně školství (od června 2015 do června 2017). Vystudovala právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promovala v roce 2001 a získala titul Mgr.). Na téže fakultě získala i doktorát v oboru správní právo, titul Ph.D. jí byl udělen v roce 2007. V letech 2006 až 2014 na Právnické fakultě MU externě vyučovala, konkrétně na Katedře správní vědy a správního práva. Specializovala se na teorii práva a na ústavní a správní právo. Pracovní kariéru začínala v letech 2001 až 2002 jako právnička na Magistrátu města Brna. Později přešla do Kanceláře Veřejného ochránce práv, kde byla v letech 2003 až 2004 vedoucí analytického oddělení a v letech 2004 až 2012 vedoucí právního odboru za ombudsmanů Otakara Motejla a Pavla Varvařovského. Mezi roky 2013 a 2014 působila jako ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu PČR. Deset let (2004–2014) se angažovala jako členka Výboru Rady vlády pro lidská práva. Mluví anglicky a německy. Je vdaná, má dvě dcery Kateřinu a Petru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.