Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrtěti matematikou

21. 02. 2017 9:51:20
Matematiku nemá (skoro) nikdo rád. Není to chyba matematiky. Maturity také nemá (skoro) nikdo rád. Ani to není chyba maturit. Nicméně je jasné, že platí rovnice: matematika + maturita = smrtící koktejl.

Vláda schválila v pondělí materiál, podle kterého se bude na (téměř) všech českých středních školách skládat státní maturitní zkouška ze tří předmětů. Bude to čeština (rodný jazyk nikdo nezpochybňuje), cizí jazyk (děs z tohoto maturitního předmětu jsme již překonali) a konečně i ta matematika (což vzbuzuje vášně nebývalé). Již dříve bylo přijato, že gymnázia a lycea zavedou tuto praxi od školního roku 2020/2021. Nyní je tedy dáno, že ostatní střední školy se připojí hned v roce následujícím, to je 2021/2022. Nevidím ráda, že nezahájíme jednotně, ale bohužel – ono to není tak jednoduché, jak to může vypadat, Znamená to dlouhou řadu opatření. I když jsme na nich pracovali velmi usilovně, rychleji to prostě nešlo.

První reakce na onen roční rozdíl v zavedení povinné maturitní matematiky (kromě pláče a skřípění zubů ve studentských pokojích)? Z mého pohledu dvě velmi překvapivé.

První: Vyhrožování ústavní žalobou ze strany Asociace ředitelů gymnázií. Druhá: Ministr zemědělství je přesvědčen, že studovaní odborníci v zemědělci nemusí umět počítat.

Nejprve k Asociaci ředitelů. Podle nich onen jeden rozdílný rok poškozuje gymnázia, protože studenti středních odborných škol budou mít v onom jednom roce „snazší“ maturitu než studenti gymnázií, kteří budou znevýhodněni. Jsem velmi zvědavá na přesnou formulaci oné ústavní stížnosti. Všechna gymnázia i lycea mají dlouhodobě počty hodin matematiky na úrovni, kterou nebylo nutné kvůli maturitám zvyšovat. Měli by ve skutečnosti být schopni zvládnout státní maturitu z „rozběhu“. Pokud tomu tak není, pak jde o špatnou vizitku školy. Já bych daleko více rozuměla stížnosti ze strany středních odborných škol, že jejich studenti budou mít tuto povinnost až o rok později, protože prostě delší dobu trvalo vytvoření potřebných podmínek. Ve skutečnosti totiž studenty gymnázií zvýhodňujeme – zvláště při snaze o přijetí na některé vysoké školy technického směru, ale i na řadu dalších, kde matematika hraje roli. Že se to konkrétním studentům nelíbí, to je jiná věc. Ale státem garantované školství a státem garantovaná maturita tady není od toho, aby se líbila studentům – maturita je certifikace vzdělání a potvrzení úrovně vědomostí i schopností k dalšímu studiu.

Nyní k panu ministrovi zemědělství Mariánu Jurečkovi. On měl v posledních týdnech rázem projevenou velkou starost o to, aby byly některé zemědělské studijní obory z povinné matematiky vyjmuty (podobně, jako třeba zdravotní sestřičky nebo baletky). Jenže my známe něco, co bych pojmenovala „toky studentů“ – to je obvyklé směřování absolventů jednotlivých škol ve vzdělání dále. Tedy zda jdou na vysoké školy, na jaké školy se hlásí a kam jsou přijati. A studenti odborných zemědělských škol ve své většině pokračují ve studiu a co více – mnohdy na oborech, kde je matematika velmi podstatná. Těžko po mě, jako po ministryni školství, může někdo chtít, abych psala rektorovi zemědělské university: „Prosím, prosím. Buďte hodnější na absolventy této a této střední odborné školy, oni neměli z matematiky maturitu, bylo tam méně hodin týdně, tak to zohledněte.“

Zavedení povinné státní maturity z matematiky již stálo obrovské množství práce a také hodně peněz. A obojího bude ještě mnoho potřeba. Ale je to správný směr. Na dlouhých jednáních o této věci byli přítomni zástupci gymnázií a věděli, že dojde k této roční disproporci. To není novinka. Stejně tak pan ministr Jurečka jako poslanec byl u toho, když se definovaly jediné obory s výjimkami. A že to nebudou zemědělští strojaři, ale jenom a pouze studenti uměleckých směrů a některé obory ve zdravotnictví a sociální oblasti.

Přípravy jednotných státních maturit z matematiky budou samozřejmě pokračovat bez ohledu na ústavní stížnost i bez ohledu na snahu vymýtit matematiku z českého zemědělství. Děláme nyní mnoho proto, aby výuka matematiky byla zásadně modernizována, aby byla daleko přívětivější. Například v dubnu o tom budeme diskutovat i s odborníky ze zahraničí na velkém setkání českých (a moravských i slezských samozřejmě) učitelů. Budeme se o tom radit. Jen na okraj – tato akce byla připravena již dávno, to není žádná reakce na nynější politické „matematické“ dusno. Protože my od začátku víme, že jenom zavedení matematiky jako povinného maturitního oboru nestačí, že je třeba právě v této oblasti změnit hodně k lepšímu, udělat matematiku zábavnější, zajímavější. Matematika je důležitou součástí toho, aby dnešní děti v budoucím světě obstály. Neboť to je to, oč tady běží nejvíce.

Autor: Kateřina Valachová | úterý 21.2.2017 9:51 | karma článku: 31.57 | přečteno: 3548x

Další články blogera

Kateřina Valachová

Děti a učitelky jako otloukánci aneb priorita po česku

Letošní rekordní rozpočet pro školy a již druhý rok poctivých peněz na skutečné počty žáků a studentů ve školách mohou být úsvitem pro budoucí úspěch našich dětí i pro úspěch republiky v Evropě i ve světě. Mohou ....

17.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 2192 | Diskuse

Kateřina Valachová

Petice nakrknuté mámy a učitelky nesmíří

Ve školství jich přibývá petic geometrickou řadou. Tímhle tempem nebudou mít učitelé pro samé čtení a podepisování petic ani čas na tu administrativu, která jim podle jednoho z mnoha provolání nedává čas na to hlavní, na učení...

3.7.2017 v 9:55 | Karma článku: 16.30 | Přečteno: 4243 | Diskuse

Kateřina Valachová

Útoky na kariérní řád nejsou čestné

Na kariérní řád se učitelky a učitelé těšili dlouhý čas. Tak dlouhý, že někteří o něm slyšeli již na studiích. Byl to takový yetti českého školství. Všichni o něm mluvili, ale nikdo ho nikdy neviděl.

16.6.2017 v 9:34 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 1226 | Diskuse

Kateřina Valachová

Neválčím se sportem, hraju fair play

V posledních dnech to možná vypadá až tak, že zlá ministryně Valachová chce vyhladovět český sport. Alespoň tak se to může zdát z některých prohlášení předsedů sportovních svazů.

15.6.2017 v 10:35 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 1955 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Čeští vojáci v Pobaltí?...samo že ano, ruský medvěd nezná hranic!

Jen zírám, kolik se tu vyrojilo bojovníků proti naší účasti v Pobaltí. Pokud by ruský medvěd zpozoroval, že nějaká hranice se kterou sousedí je méně chráněná, učiní obrovskou nenávist proti jeho občanům a území zaberou!

21.7.2017 v 21:48 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 389 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 20.73 | Přečteno: 726 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze audioknihy „Sense and Sensibility“ od Jane Austen

Kdo by neznal rozumnou Elinor, emocionální Mariane a roztomilou Margaret, sestry Dashwoodovy? Ano, tři dcery paní Dashwoodové z románu „Sense and Sensibility“. A co si dát knihu pro změnu v angličtině v MP3 v podání rodilé mluvčí?

21.7.2017 v 17:01 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 106 | Diskuse

Jiří Míka

Kořeny politické korektnosti nejsou v neomarxismu?

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak mohou "progresivní" intelektuálové volat po utlačování mužů a vyzdvihování žen. Po utlačování bílých a propagování a skoro slepé toleranci k jiným národům. Kořeny ideologie "tolerance" to vysvětlují.

21.7.2017 v 14:22 | Karma článku: 31.63 | Přečteno: 880 | Diskuse

Eva Svobodová

Manipulace: proč se vede mediální kampaň ke "kauze burkini"?

Intenzivní mediální masáž kolem malicherné záležitosti pokračuje už druhý týden. Opravdu to někoho ještě zajímá, nebo je to testovací průzkum, kam až se společnost nechá převýchovně dotlačit?

21.7.2017 v 13:50 | Karma článku: 39.11 | Přečteno: 1304 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 16.11 Průměrná čtenost 1729

Nechám za sebe mluvit Wikipedii: Ministryně školství (od června 2015). Vystudovala právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promovala v roce 2001 a získala titul Mgr.). Na téže fakultě získala i doktorát v oboru správní právo, titul Ph.D. jí byl udělen v roce 2007. V letech 2006 až 2014 na Právnické fakultě MU externě vyučovala, konkrétně na Katedře správní vědy a správního práva. Specializovala se na teorii práva a na ústavní a správní právo. Pracovní kariéru začínala v letech 2001 až 2002 jako právnička na Magistrátu města Brna. Později přešla do Kanceláře Veřejného ochránce práv, kde byla v letech 2003 až 2004 vedoucí analytického oddělení a v letech 2004 až 2012 vedoucí právního odboru za ombudsmanů Otakara Motejla a Pavla Varvařovského. Mezi roky 2013 a 2014 působila jako ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu PČR. Deset let (2004–2014) se angažovala jako členka Výboru Rady vlády pro lidská práva. Mluví anglicky a německy. Je vdaná, má dvě dcery Kateřinu a Petru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.