Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kariérní řád je pro učitele, nikoliv proti nim

11. 11. 2016 8:08:08
O kariérním řádu pro pedagogy mateřského, základního a středního školství se hovoří dlouhé roky či spíše celá desetiletí. Nyní prošel vládou a konečně ho máme nachystaný v podobě, která je vhodná pro praktické používání.

Kariérní řád přináší rámcová pravidla postupu pedagogů během jejich kariéry, která však tady nechci nějak detailně rozebírat, protože o jednotlivých kariérních stupních a mechanismech postupu mezi nimi slyšeli učitelé mnohokrát. Z mého pohledu je mnohem podstatnější to, že jde o jeden z řady systémových nástrojů, které prosazujeme s cílem zlepšit vzdělávání.

Během posledních měsíců jsme na ministerstvu školství připravili několik kroků, které dohromady tvoří významnou reformu regionálního školství. Postupně zavádíme garanci míst pro děti v mateřských školách. Došlo k největšímu zvýšení platů učitelů v regionálním školství za posledních deset let a vláda přislíbila, že bude pokračovat v opakovaném zvyšování rozpočtu školství. Přišli jsme s kariérním řádem a během příštího roku bychom chtěli odstartovat nový způsob financování regionálního školství. Dohromady to vytváří komplex změn odstraňující dluhy, které vůči školství, učitelům a dětem máme.

Všechny tyto změny spojují dvě základní východiska – vědomí, že kvalita vzdělávání se odvíjí od kvality učitelů, a respekt k učitelské profesi a k práci, kterou učitelé vykonávají. Proto se snažíme především zlepšovat podmínky, ve kterých pedagogové pracují, a dát jim k dispozici více nástrojů a možností pro jejich činnost.

Nejvíce jsou vidět ty platy, které se podařilo zvýšit již od září tohoto roku. Nejvášnivěji a mnohdy také s nejmenšími znalostmi problému se asi diskutovalo o inkluzi. Přitom však skoro nikdo nepřipomněl, že mimo jiné (a možná i především) jde o nový způsob financování některých pedagogických činností a jejich personálního zajištění a o nové finance pro školy, které se dříve tiše a pokrytecky braly z kapes učitelů.

Garance míst pro dětí v mateřských školách a podpora učitelů jsou pro mne cíle, které stojí za to dotáhnout do konce. Kariérní řád zavádí přesnější a spravedlivější mechanismy podporující začínající učitele a motivující učitele, kteří mají potřebu a touhu se zlepšovat, dosahovat nových kompetencí – prostě učit lépe.

Pokud se během příštího roku podaří prosadit také reformu financování regionálního školství, podaří se zajistit stabilitu školského prostředí a otevře se prostor pro důraz na kvalitu. Školy nebudou počítat „hlavy“ studentů, ale budou mít prostor rozvíjet kvalitu beze strachu, zda na konci roku vyjdou s penězi. K tomu směřují změny vzdělávacího systému, který ctí individualitu každého žáka a studenta a váží si jeho talentů. A zároveň ctí individualitu a schopnosti každého pedagoga.

Autor: Kateřina Valachová | pátek 11.11.2016 8:08 | karma článku: 11.28 | přečteno: 309x

Další články blogera

Kateřina Valachová

Děti a učitelky jako otloukánci aneb priorita po česku

Letošní rekordní rozpočet pro školy a již druhý rok poctivých peněz na skutečné počty žáků a studentů ve školách mohou být úsvitem pro budoucí úspěch našich dětí i pro úspěch republiky v Evropě i ve světě. Mohou ....

17.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 2192 | Diskuse

Kateřina Valachová

Petice nakrknuté mámy a učitelky nesmíří

Ve školství jich přibývá petic geometrickou řadou. Tímhle tempem nebudou mít učitelé pro samé čtení a podepisování petic ani čas na tu administrativu, která jim podle jednoho z mnoha provolání nedává čas na to hlavní, na učení...

3.7.2017 v 9:55 | Karma článku: 16.30 | Přečteno: 4243 | Diskuse

Kateřina Valachová

Útoky na kariérní řád nejsou čestné

Na kariérní řád se učitelky a učitelé těšili dlouhý čas. Tak dlouhý, že někteří o něm slyšeli již na studiích. Byl to takový yetti českého školství. Všichni o něm mluvili, ale nikdo ho nikdy neviděl.

16.6.2017 v 9:34 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 1226 | Diskuse

Kateřina Valachová

Neválčím se sportem, hraju fair play

V posledních dnech to možná vypadá až tak, že zlá ministryně Valachová chce vyhladovět český sport. Alespoň tak se to může zdát z některých prohlášení předsedů sportovních svazů.

15.6.2017 v 10:35 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 1955 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Čeští vojáci v Pobaltí?...samo že ano, ruský medvěd nezná hranic!

Jen zírám, kolik se tu vyrojilo bojovníků proti naší účasti v Pobaltí. Pokud by ruský medvěd zpozoroval, že nějaká hranice se kterou sousedí je méně chráněná, učiní obrovskou nenávist proti jeho občanům a území zaberou!

21.7.2017 v 21:48 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 389 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 20.73 | Přečteno: 726 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze audioknihy „Sense and Sensibility“ od Jane Austen

Kdo by neznal rozumnou Elinor, emocionální Mariane a roztomilou Margaret, sestry Dashwoodovy? Ano, tři dcery paní Dashwoodové z románu „Sense and Sensibility“. A co si dát knihu pro změnu v angličtině v MP3 v podání rodilé mluvčí?

21.7.2017 v 17:01 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 106 | Diskuse

Jiří Míka

Kořeny politické korektnosti nejsou v neomarxismu?

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak mohou "progresivní" intelektuálové volat po utlačování mužů a vyzdvihování žen. Po utlačování bílých a propagování a skoro slepé toleranci k jiným národům. Kořeny ideologie "tolerance" to vysvětlují.

21.7.2017 v 14:22 | Karma článku: 31.63 | Přečteno: 880 | Diskuse

Eva Svobodová

Manipulace: proč se vede mediální kampaň ke "kauze burkini"?

Intenzivní mediální masáž kolem malicherné záležitosti pokračuje už druhý týden. Opravdu to někoho ještě zajímá, nebo je to testovací průzkum, kam až se společnost nechá převýchovně dotlačit?

21.7.2017 v 13:50 | Karma článku: 39.11 | Přečteno: 1304 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 16.11 Průměrná čtenost 1729

Nechám za sebe mluvit Wikipedii: Ministryně školství (od června 2015). Vystudovala právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promovala v roce 2001 a získala titul Mgr.). Na téže fakultě získala i doktorát v oboru správní právo, titul Ph.D. jí byl udělen v roce 2007. V letech 2006 až 2014 na Právnické fakultě MU externě vyučovala, konkrétně na Katedře správní vědy a správního práva. Specializovala se na teorii práva a na ústavní a správní právo. Pracovní kariéru začínala v letech 2001 až 2002 jako právnička na Magistrátu města Brna. Později přešla do Kanceláře Veřejného ochránce práv, kde byla v letech 2003 až 2004 vedoucí analytického oddělení a v letech 2004 až 2012 vedoucí právního odboru za ombudsmanů Otakara Motejla a Pavla Varvařovského. Mezi roky 2013 a 2014 působila jako ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu PČR. Deset let (2004–2014) se angažovala jako členka Výboru Rady vlády pro lidská práva. Mluví anglicky a německy. Je vdaná, má dvě dcery Kateřinu a Petru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.