Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadané děti potřebují prostor

20. 10. 2016 8:08:08
Nadaných, zejména výjimečně nadaných dětí není nikdy dost. Přesto jejich potenciál nedokážeme vždycky objevit a plně rozvinout. Ráda bych proto připomenula, že projekt „inkluze“ nemá význam jenom pro děti s lehčím postižením.

Má vytvořit podmínky pro naplnění potřeb všech dětí, tedy jak těch se zdravotním postižením, tak těch mimořádně nadaných.

Když jsme inkluzi promítali do příslušných vyhlášek a připravovali její zavedení do praxe, stala jsem se terčem mnohdy tvrdé kritiky. Dnes systém nabíhá a ukazuje se, že platí to, co jsme tvrdili od začátku. Že se stane prostorem pro začlenění řady dětí do kolektivů běžných škol, ale zároveň to nebude žádná „masová“ záležitost.

Ve stínu debat o možnosti zařadit s podporou zejména žáky s lehkým mentálním postižením do běžných škol zcela zapadla skutečnost, že nový zákon a vyhlášky dávají šanci na lepší podmínky také u těch zvláště nadaných. Bylo by velmi nešťastné jich naplno nevyužít.

Odlišnost (výjimečnost) totiž nemusí znamenat jenom odlišnost „směrem dolů“ danou postižením žáka. V České republice žije asi 1,5 milionu dětí ve školním věku navštěvujících základní a střední školy. Z tohoto množství by podle psychologů mělo mít zhruba 220 000 dětí IQ vyšší než 115 a možná až 45 000 dětí nad 130. Vůbec nechci přeceňovat toto měření úrovně intelektu, to samozřejmě samo o sobě ještě nic neříká o tom, jaký je dotyčný člověk, nebo jaký užitek či třeba i škodu svému okolí přinese. Mít vyšší IQ automaticky neznamená být lepším člověkem. To vůbec ne.

Ale vypovídá to o jejich potenciálu. A to hovořím jen o rozumovém nadání. Vedle toho existuje spousta umělecky nebo sportovně nadaných dětí. Někteří lidé se mylně domnívají, že takové dítě, kterému se „shůry dostalo“ (bylo mu „dáno“), má snadný život. A vyřeší si spoustu problémů a překážek samo. A není zas až tak moc potřeba mu pomáhat.

Jenže často je pravdou spíše opak. Jejich zájmy jsou mnohdy velmi odlišné od zbytku dětského kolektivu, což vede k řadě problémů. Velmi často mohou být terčem posměchu, bojí se pak moc vyčnívat a lišit se, nevyhýbají se jim třeba specifické poruchy v učení jinému předmětu, než ve kterém vynikají apod. Pokud těmto dětem poskytneme lepší možnosti pro rozvoj jejich schopností a pro jejich uplatnění, v budoucnosti (pravda za horizontem jednoho, dvou či tří volebních období) to přinese společnosti významné bonusy.

Dneska jsme totiž ve zvláštní situaci, kterou je třeba změnit. Upíráme svou pozornost k tomu, dostat různě postižené děti do běžných škol a umožnit jim prosadit se i v nich – získat třeba lepší vědomosti a orientovat se ve vztazích se zdravými vrstevníky. Když pominu humanistický rozměr věci, je to i investice do budoucnosti. Čím většího začlenění dosáhneme, tím nižší budou příští náklady.

Totéž – tedy směs humanistických důvodů a nutnost investice do budoucnosti - nás motivuje k vytváření prostoru pro využití schopností mimořádně nadaných dětí. Jsou šancí pro naši lepší budoucnost a proto je potřebujeme v našem školství lépe rozpoznávat. Musíme pro ně vytvářet takové podmínky, které jim umožní rozvíjet schopnosti nad standard, který je obvyklý.

Dobré a přiměřené vzdělání musíme poskytnout všem. Tedy nejen dětem, které se ničím výrazným neodlišují, nejen dětem postiženým, ale i dětem mimořádně nadaným.

Nadání totiž není něco daného jen biologicky, co je třeba takříkajíc hotové nalézt. Je to „rostlinka“, o kterou je třeba pečovat, protože jinak může zajít na úbytě. A to by byla škoda pro nás pro všechny.

Autor: Kateřina Valachová | čtvrtek 20.10.2016 8:08 | karma článku: 11.77 | přečteno: 584x

Další články blogera

Kateřina Valachová

Děti a učitelky jako otloukánci aneb priorita po česku

Letošní rekordní rozpočet pro školy a již druhý rok poctivých peněz na skutečné počty žáků a studentů ve školách mohou být úsvitem pro budoucí úspěch našich dětí i pro úspěch republiky v Evropě i ve světě. Mohou ....

17.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 2192 | Diskuse

Kateřina Valachová

Petice nakrknuté mámy a učitelky nesmíří

Ve školství jich přibývá petic geometrickou řadou. Tímhle tempem nebudou mít učitelé pro samé čtení a podepisování petic ani čas na tu administrativu, která jim podle jednoho z mnoha provolání nedává čas na to hlavní, na učení...

3.7.2017 v 9:55 | Karma článku: 16.30 | Přečteno: 4243 | Diskuse

Kateřina Valachová

Útoky na kariérní řád nejsou čestné

Na kariérní řád se učitelky a učitelé těšili dlouhý čas. Tak dlouhý, že někteří o něm slyšeli již na studiích. Byl to takový yetti českého školství. Všichni o něm mluvili, ale nikdo ho nikdy neviděl.

16.6.2017 v 9:34 | Karma článku: 13.04 | Přečteno: 1226 | Diskuse

Kateřina Valachová

Neválčím se sportem, hraju fair play

V posledních dnech to možná vypadá až tak, že zlá ministryně Valachová chce vyhladovět český sport. Alespoň tak se to může zdát z některých prohlášení předsedů sportovních svazů.

15.6.2017 v 10:35 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 1955 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Čeští vojáci v Pobaltí?...samo že ano, ruský medvěd nezná hranic!

Jen zírám, kolik se tu vyrojilo bojovníků proti naší účasti v Pobaltí. Pokud by ruský medvěd zpozoroval, že nějaká hranice se kterou sousedí je méně chráněná, učiní obrovskou nenávist proti jeho občanům a území zaberou!

21.7.2017 v 21:48 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 389 | Diskuse

Petr Bajnar

Příběh „neúspěšného" vysokoškoláka

Žijeme v době, kdy zejména vzdělanější části populace vládne „kult úspěchu“. Knihkupectví jsou plná knih obsahujících rady, jak dosáhnout v životě a kariéře co nejvyšší postavení.

21.7.2017 v 17:48 | Karma článku: 20.73 | Přečteno: 726 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze audioknihy „Sense and Sensibility“ od Jane Austen

Kdo by neznal rozumnou Elinor, emocionální Mariane a roztomilou Margaret, sestry Dashwoodovy? Ano, tři dcery paní Dashwoodové z románu „Sense and Sensibility“. A co si dát knihu pro změnu v angličtině v MP3 v podání rodilé mluvčí?

21.7.2017 v 17:01 | Karma článku: 7.02 | Přečteno: 106 | Diskuse

Jiří Míka

Kořeny politické korektnosti nejsou v neomarxismu?

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak mohou "progresivní" intelektuálové volat po utlačování mužů a vyzdvihování žen. Po utlačování bílých a propagování a skoro slepé toleranci k jiným národům. Kořeny ideologie "tolerance" to vysvětlují.

21.7.2017 v 14:22 | Karma článku: 31.63 | Přečteno: 880 | Diskuse

Eva Svobodová

Manipulace: proč se vede mediální kampaň ke "kauze burkini"?

Intenzivní mediální masáž kolem malicherné záležitosti pokračuje už druhý týden. Opravdu to někoho ještě zajímá, nebo je to testovací průzkum, kam až se společnost nechá převýchovně dotlačit?

21.7.2017 v 13:50 | Karma článku: 39.11 | Přečteno: 1304 | Diskuse
Počet článků 20 Celková karma 16.11 Průměrná čtenost 1729

Nechám za sebe mluvit Wikipedii: Ministryně školství (od června 2015). Vystudovala právo na Právnické fakultě Masarykovy univerzity (promovala v roce 2001 a získala titul Mgr.). Na téže fakultě získala i doktorát v oboru správní právo, titul Ph.D. jí byl udělen v roce 2007. V letech 2006 až 2014 na Právnické fakultě MU externě vyučovala, konkrétně na Katedře správní vědy a správního práva. Specializovala se na teorii práva a na ústavní a správní právo. Pracovní kariéru začínala v letech 2001 až 2002 jako právnička na Magistrátu města Brna. Později přešla do Kanceláře Veřejného ochránce práv, kde byla v letech 2003 až 2004 vedoucí analytického oddělení a v letech 2004 až 2012 vedoucí právního odboru za ombudsmanů Otakara Motejla a Pavla Varvařovského. Mezi roky 2013 a 2014 působila jako ředitelka legislativního odboru Kanceláře Senátu PČR. Deset let (2004–2014) se angažovala jako členka Výboru Rady vlády pro lidská práva. Mluví anglicky a německy. Je vdaná, má dvě dcery Kateřinu a Petru.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.